Világ MTI 2017. november. 23. 13:04

Fordulat jöhet az elüldözött rohingják ügyében?

A mianmari bevándorlásügyi minisztérium közigazgatási államtitkára azt állította, hogy készek visszafogadni a rohingja menekülteket. Pontos menetrend egyelőre nincs.

Egyetértési megállapodást írt alá csütörtökön Mianmar és Banglades a rohingja menekültek hazatéréséről – ezt egy magas rangú mianmari tisztségviselő közölte a Reuters hírügynökséggel. Mjint Kjaing, a mianmari bevándorlásügyi minisztérium közigazgatási államtitkára azt mondta: készek vagyunk minél előbb visszafogadni őket, amint Banglades eljuttatja nekünk a szükséges dokumentumokat.

Az államtitkár azokra a regisztrációs űrlapokra utalt, amelyeken a menekülteknek meg kell adniuk a személyes adataikat, mielőtt visszatérnének Mianmarba.

A dokumentum szerint két hónapon belül megkezdődhet a visszatelepítés, de egyelőre nem tudni, pontosan milyen menetrend szerint. A Dhaka Tribune című bangladesi napilap szerint a két ország nem tudott megállapodni a program időtartamáról. Míg Banglades egy éves időkeretet szabna meg a visszatelepítésekre, Mianmar nem akarta határidőhöz kötni azt. A megállapodásból a mianmari hatóságok érzékenységére tekintettel kimaradt a rohingja szó: a szöveg az Arakán államból elmenekült emberekként utal a csoportra.

Szerdán kezdődtek egyébként egyeztetések Mianmar és Banglades képviselői között a mianmari fővárosban, Najpjidóban a menekültek visszatéréséről. Kérdéses azonban, hogy a Bangladesbe távozott rohingja közösség szeretne-e egyáltalán visszatérni oda, ahol elmondásuk szerint az otthonaikat felgyújtották, a nőket megerőszakolták, és rengeteg embert pedig meggyilkoltak a mianmari katonák.

Mianmarból több mint félmillió rohingja menekült el augusztus óta a szomszédos Bangladesbe a mianmari hadsereg "tisztogató" műveletei miatt.Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) szerint Arakánban az etnikai tisztogatás iskolapéldája ment végbe. A területen körülbelül egymillió rohingja élt gyakorlatilag teljes jogfosztottságban, mivel Mianmar bangladesi illegális bevándorlónak tekinti őket, és állampolgárságot sem hajlandó adni nekik.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.