A külügyminiszter Mianmarban is csak arról tudott beszélni, hogy nehogy Budapestet is elérjék a rohingya menekültek.
Mianmar súlyos kihívásokkal néz szembe, és ha nem tud rajtuk úrrá lenni, akkor több százezres migrációs hullám indulhat el, amely nem fog megállni Bangladesben vagy a környező országokban, hanem nagyrészt Európába fog irányulni – ezt nyilatkozta Szijjártó Péter külügyminiszter az MTI-nek, miközben éppen Mianmarban van hivatalos látogatáson.
Ahogy arról korábban már többször beszámoltunk, Mianmarból legalább félmillió muszlim rohingya menekült el augusztus óta, miután a hadsereg "tisztogató" műveletet indított a ellenük. A kormányerők és a paramilitáris alakulatok hivatalosan arra hivatkoznak, hogy az Arakan Rohingya Felszabadítási Hadsereg (ARSA) alakulatai rendőrállomásokat támadtak meg, és ez provokálta ki a katonai akciót, amely azonban civilek ellen zajlik, és az ENSZ emberi jogi főbiztosa szerint is etnikai tisztogatásról van szó. A muszlim rohingyák a buddhista többségű Mianmarból Bangladesbe próbáltak menekülni, amely ország azonban illegális bevándorlónak tekinti őket, és állampolgárságuk sincs.
A helyzet kialakulása ellen, vagy a konfliktus enyhítéséért nem sokat tett a mianmari államtanácsos (miniszterelnök) és egyben külügyminiszter Aung Szan Szú Kji sem, akit ezért sokan bíráltak, és egy petíció is indult, hogy vonják vissza a korábbi Nobel-békedíját. Aung Szan Szú Kji nemrég ugyan segítséget és biztonságot ígért a rohingyáknak, de a menekültáradat nem állt meg.
Szijjártó most vele is találkozott, majd az MTI-nek arról beszélt, hogy mivel Európának és Magyarországnak az a biztonsági érdeke, hogy Mianmarból ne induljon ki több százezres migrációs hullám, ezért Magyarország támogatja Mianmart erőfeszítéseiben, hogy úrrá legyen a jelenlegi helyzeten.
Szijjártó azt is mondta, hogy Magyarország kedvezményes hiteleket ajánlott fel, melyekből a gazdaság szempontjából kiemelten fontos vízügyi és mezőgazdasági beruházások valósulhatnak meg, és támogatja Mianmart a nemzetközi szervezetekben is. Emellett megállapodás született arról, hogy 30 mianmari hallgató tanulhat ösztöndíjjal Magyarországon. A tárcavezető emellett elmondta, hogy több olyan magyar vállalat is megjelent a mianmari piacon, melyek a digitális gazdasági átállást segítik, tovább segítve Mianmar versenyképességének javítását.