Tagadja az amerikai elnök, hogy megríkatta volna a gyászoló, várandós nőt.
La David Johnson kommandós feleségét és szüleit még kedden este kereste meg telefonon az amerikai elnök azért, hogy részvétét nyilvánítsa Johnson őrnagy halála miatt. A katonát két héttel ezelőtt Nigerben, egy iszlamista terroristák elleni tűzharcban ölték meg három társával együtt.
Szerdán Frederica Wilson, floridai demokrata párti képviselő a nyilvánossághoz fordult, hogy közölje: a részvétnyilvánításkor Donald Trump "közömbösséget mutatott" az özvegynek. Sajnálkozott ugyan, de azt mondta, hogy az elesett katona "tudta, hogy mire vállalkozik" – állította a képviselő.
Wilson közölte: amikor az özveggyel és a családdal a koporsó fogadására tartott, a kocsiban hallotta az elnökkel folytatott kihangosított beszélgetést. Hozzátette, hogy az özvegy a telefonbeszélgetés után azt mondta, Trump még az elesett katona nevét sem tudta.
Donald Trump azonnal – szokása szerint Twitter-bejegyzésben – cáfolta a demokrata párti politikus által elmondottakat, és azt állította, hogy a történetet Wilson képviselő "teljességgel kitalálta". Hozzátette: bizonyítani tudja, hogy nem volt tiszteletlen az özveggyel. "Szomorú" – zárta a bejegyzést az elnök.
Az özvegy ugyan nem nyilatkozott, de ezek után az elesett katona édesanyja, Cowanda Jones-Johnson a The Washington Post című lapnak megerősítette a képviselőnő által elmondottakat. Úgy fogalmazott, hogy az elnök "tiszteletlenséget mutatott a fiam, a lányom, a férjem és én irántam is". Egy miami televíziós csatornának pedig azt nyilatkozta: "szerintem ezt egy beszélgetés során lehet, de gyászoló özvegynek nem szabad mondani. Mindenki tudja, hogy ha háborúba mész, akkor lehet, hogy nem térsz vissza élve. Csakhogy erre nem kell emlékeztetned a gyászoló özvegyet."
Trump újságíróknak később szóban is megerősítette, hogy nem azt mondta az özvegynek, amit szerinte a szájába adtak.
Sarah Huckabee Sanders, a Fehér Ház szóvivője elítélte a demokrata párti politikusnőt, és hangsúlyozta, hogy csak "politikai ügyet" akar csinálni a telefonbeszélgetésből. "Olyan elnökről beszélünk, aki nagyon szereti országunkat, s aki a legnagyobb tisztelettel viseltetik az egyenruhát viselő nők és férfiak iránt, és aki telefonálni akart, hogy együttérzéséről biztosítsa a családot – fogalmazott. Hozzáfűzte: ebből megpróbálni ügyet kreálni, őszintén szólva visszataszító és gusztustalan".
Az elnök a hét elején egy másik vitába is belekeveredett. Annak bizonyítására hogy elődje, Barack Obama elnök nem mindig hívta fel az elesett katonák hozzátartozóit, kabinetfőnöke, John Kelly példáját hozta fel, akinek a fia 2010-ben Afganisztánban esett el. "Obama nem hívta fel John Kellyt, amikor a fiát, Robert Kelly hadnagyot akció közben megölték" – mondta Trump egy rádiós interjúban. Az amerikai elnök később rátett még egy lapáttal erre, és azt mondta, hogy ő minden, illetve majdnem minden elesett katona családját felhívja. Ennek az amerikai sajtó rövid időn belül utánajárt, és meg is cáfolta Trump állítását.
Obama valóban nem hívta fel a gyászoló Kelly-családot. Egy évvel később viszont, más elesett katonák rokonaival együtt, őket is meghívta egy villásreggelire a Fehér Házba.