Egyes helyeken ugyanakkor már sikerült megfékezni a lángokat.
Hétfő estig a Kaliforniában mozgósított több mint 11 ezer tűzoltónak sikerült ugyan a hivatalos közlés szerint "előrehaladást elérnie", és három helyen megfékezni a tüzet, de a természeti katasztrófa halálos áldozatainak száma 41-re növekedett. A hatóságok attól tartanak, hogy a tűzvész még további életeket követelhet.
Robert Giordano, a tűzvész által legjobban sújtott Sonoma megye seriffje tűzoltókkal tartott közös sajtóértekezletén közölte: egyelőre több mint száz eltűntről tudnak, a megyében pedig több tízezer hektáron pusztított a tűzvész. A seriff hétfő esti adatai szerint több mint 3500 ház vált a lángok martalékává.
Kaliforniában különösen Sonoma, Napa és Mendocino megye áll lángokban. Mendocinóban azonban már valamennyi – összesen 8 ezer – kötelezően evakuált ember megkapta az engedélyt a visszatérésre, míg Napában és Sonomában tízezrek várna arra, hogy visszatérhessenek az otthonaikba, vagy oda, ami az otthonaikból maradt. Thomas Allman mendocinói megyei seriff arra hívta fel a figyelmet, hogy a helyreállítás és a vidék élhetővé tétele évekbe telik majd.
A kaliforniai erdészeti és tűzvédelmi hivatal szóvivője, Daniel Berlant arról tájékoztatta az újságírókat, hogy hétfőig összesen 86 ezer hektár égett le, legalább 5700 épület vált hamuvá és 14 helyen még mindig tombol a tűz.
Donald Trump amerikai elnök hétfőn ismételten "mély sajnálatát" fejezte ki "a példa nélküli tűzvész pusztításai" miatt. Az elnök tragikusnak nevezte a helyzetet és hangsúlyozta, hogy a szövetségi kormány szorosan együttműködik a kaliforniai hatóságokkal mind a mentésben, mind a károk elhárításában.
A meteorológusok előrejelzései keddre is száraz meleget és alacsony páratartalmat jósolnak, ami nem segíti a tűzoltók munkáját. Jóllehet, a lángok gyors terjedését elősegítő, óránkénti 80 kilométeres szél viszont enyhült.