Világ hvg.hu 2017. október. 07. 13:13

New Yorkban megakadályozták az Iszlám Állam nagyszabású terrorakcióját

Három embert vettek őrizetbe az ügyben, az egyik gyanúsított állítólag a következő 9/11-et kívánta létrehozni. Egy beépített FBI-ügynök segítségével leplezték le az akciót egy éve.

A New York városa ellen tervezett, többek közt a Times Square-re is kiterjedő dzsihádista támadást chat-alkalmazásokon keresztül beszélte meg a három férfi, akiket három különböző országban vettek őrizetbe: az Egyesült Államokban, Pakisztánban és a Fülöp-szigeteken – írja a BBC.

Az akciót tavaly leplezte le az FBI, egy beépített ügynöke segítségével, aki az Iszlám Állam támogatójaként adta ki magát, és vette fel a kapcsolatot a támadást tervező férfiakkal.

A rendőrség pénteken hozta nyilvánosságra a vádakat.

  • A 19 éves kanadai állampolgár, Abdulrahman El Bahnasawyt 2016 májusában vették őrizetbe, októberben már hét terrorral kapcsolatos vádban bűnösnek vallotta magát. A férfi egy Times Square-ről készült fotót küldött a beépített FBI-ügynöknek, azzal a szöveggel, hogy "komolyan szükségünk lesz egy autóbombára". Azt is állította, hogy a következő 9/11-et akarja létrehozni.
  • A szintén 19 éves amerikai Talha Haroont 2016 szeptemberében, Pakisztánban kapták el, és kiadatásra vár. Ő azt mondta, hogy a New York-i metró tökéletes célpont lenne, és hogy robbanó öngyilkos-mellényeket vehetnének igénybe, miután elfogy a lőszerük.
  • Az idén áprilisban a Fülöp-szigeteken elfogott, 37 éves Russel Salic "a doktor" néven volt ismert, ő 423 dollárt küldött a többieknek a kivitelezésre, még több pénz ígéretével.

A trió a ramadán ideje alatt remélte végrehajtani az akciót, és a Bataclan-terror volt a fő inspirációjuk. A Times Square és a metróhálózat megtámadása mellett különböző koncerthelyszíneken is terveztek lövöldözést.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.