A Trump-kormány nem támogatja többé, hogy a munkaadók kötelezően finanszírozzák dolgozóik egészségbiztosítása alapján a születésszabályozás költségeit.
A döntés várhatóan vitát kavar, az előző elnök, Barack Obama kormányzata ugyanis kötelezővé tette, hogy a munkaadóknak dolgozóik egészségbiztosításában fedezniük kell a fogamzásgátló tabletták és az abortusz költségeit, akkor is, ha a munkaadók – például egyházi intézmények – hitbéli megfontolásokból ezt elleneznék.
Az azonnal hatályba lépő minisztériumi rendelettel Donald Trump a konzervatív keresztény szavazótábornak a tavalyi elnökválasztási kampányban tett ígéretét váltja valóra. A kormányzat azzal érvel: egyéneket és csoportokat véd meg attól, hogy rájuk erőszakolják vallási meggyőződésük megsértését.
Az intézkedés lehetővé teszi, hogy vallási vagy erkölcsi meggyőződésükre hivatkozva profitorientált és nonprofit szervezetek, valamint vállalatok is kivehessék biztosítási programjukból a változatlanul érvényben lévő Obamacare egészségbiztosítási törvényben előírt kötelezettséget.
A konzervatív keresztény szervezetek és csoportok megelégedéssel fogadták a döntést, az abortusz és a fogamzásgátló tabletták használatának támogatói viszont felháborodásukat fejezték ki. Az Amerikai Polgári Szabadságjogok Uniója (ACLU) nevű szervezet bejelentette: még pénteken benyújtja perkérelmét az intézkedés életbe léptetésének megakadályozására, Kalifornia igazságügyi minisztere, Xavier Becerra szintén jelezte, hogy pert indít. A szülészek és nőgyógyászok szervezetének igazgatója, Haywood Brown szerint az intézkedés károkat okoz a nők egészségvédelmének és általában a közegészségügynek is.
Egyelőre nem világos, hány nő veszítheti el a születésszabályozás költségeinek finanszírozását. A Planned Parenthood abortuszvédő és abortuszklinikákat működtető szervezet elnöke, Cecile Richards közleményt adott ki, amelyben leszögezte: "A Trump-adminisztráció 62 millió nőtől vonta meg a születésszabályozás finanszírozását".