Nagy látványosan kiállt Lengyelország mellett varsói látogatásán Orbán Viktor, aki szerint a lengyelek elleni uniós eljárás politikai indíttatású, valamint az Európai Bizottság lopakodó módon újabb és újabb jogköröket von el a tagállamoktól.
A Lengyelországgal szembeni jogállami kritikák alaptalanok – ezt mondta Orbán Viktor pénteken Varsóban, amikor közös sajtótájékoztatót tartott Beata Szydlo lengyel kormányfővel közösen. Az MTI szerint a magyar kormányfő politikai indíttatású, az inkvizícióshoz hasonló eljárásnak minősítette a Lengyelországgal szembeni uniós fellépést, és kifejezte Magyarország szolidaritását minden ehhez hasonlóban érintett tagállam felé.
Kevesebb Brüsszelt, és erősebb nemzetállamokat kívánunk látni – fogalmazott, és szerinte ez az álláspont az oka a politikai indíttatású uniós eljárásoknak.
Lengyelországba érkezni azt jelenti, hogy az ember az EU egyik legsikeresebb országának lesz a vendége. A lengyelek gazdasági, tudományos és kulturális teljesítményét megnézve azt lehet látni, hogy az unió jóval szegényebb lenne Lengyelország nélkül – dicsérte a vendéglátó országot.
A lengyel GDP növekedése fantasztikus, az állam gazdasági teljesítménye húzóerő az EU számára. A magyarok, de a szlovákok és a csehek is ott vannak a lengyelek nyomában. Egy olyan régió két miniszterelnöke találkozott, amely nélkül az unió gazdasági teljesítménye jóval szerényebb lenne – folytatta Orbán Viktor.
Orbán Szydlónak is elmagyarázta a bevándorlóország fogalmát
Orbán Viktor azt mondta: a kormányfői találkozón a migráció is szóba került. Elmondta lengyel kollégájának, hogy Európában új helyzet alakult ki, élesen elvált egymástól a tagállamok két csoportja. Vannak azok az országok, amelyek már bevándorlóországok. Ezek jellemzően korábbi gyarmattartók, amelyek most bevándorlókra építenék a munkaerőpiacukat.
A másik csoportba tartozók nem kívánnak bevándorlóországgá válni. Ezek a demográfiai problémáikat családpolitikával, a munkaerő-problémáikat gazdaság- és családpolitikával akarják megoldani.
Az EU jövője azon múlik, hogy a két csoport hogyan tud megegyezni egymással. Nem látja azonban fényesnek a jövőt, a kölcsönös elfogadás helyett jelenleg a bevándorlóországok ugyanis arra akarják rákényszeríteni a nem bevándorlóországokat, hogy ők is azokká váljanak – fogalmazott az MTI tudósítása szerint.
Azt is mondta: ők nem kritizálják a bevándorlóországokat, de elvárják tőlük: tartsák tiszteletben a magyar nemzet döntését, hogy nem akar azzá válni. Nem akar kevert népességet, nem akarja azt, amit másutt látni, hogy "a keresztény elem folyamatosan csökken", és veszít az életet befolyásoló képességéből.
Orbán Viktor úgy vélte, hogy a pénteki megbeszélése sikeres volt. Hangsúlyozta, hogy hivatalos látogatás történt, amely mindig eltér a munkalátogatástól. A hivatalos látogatás alapvetően a tiszteletről szól – magyarázta.
A magyar miniszterelnök tárgyalt még Marek Kuchcinskivel, a lengyel parlamenti alsóház, valamint Stanislaw Karczewskivel, a felsőház elnökével. Találkozott Andrzej Duda lengyel államfővel, valamint Jaroslaw Kaczynskivel, a kormányzó Jog és Igazságosság párt elnökével is.
Szydlo is nagyon egyetértett
A lengyel és a magyar kormány által választott út az illegális bevándorlás kezelésében helyesnek bizonyult – ezt mondta az MTI szerint Beata Szydlo lengyel kormányfő pénteken Varsóban, miután Orbán Viktor miniszterelnökkel tárgyalt.
A kvótaügyben hozott, illetve a jövőben várható európai bírósági döntésekkel kapcsolatban jelezte: "Tudomásul vesszük az európai bíróságok döntéseit, a fő szempont azonban az állampolgáraink biztonsága kell, hogy legyen".
Varsó és Budapest támogatja az Európai Unió (EU) azon lépéseit, "amelyek a legnagyobb migrációs nyomásnak kitett országokat segítik, valamint a migráció okainak legyőzését célozzák" – tette hozzá.
Beszámolt arról is, hogy az EU ügyeiről tárgyalva megerősítették a közös álláspontot a kiküldött munkavállalók témájában. Felidézte: ez ügyben a V4 közös állásfoglalást dolgozott ki. "Számítunk a térségünk vállalkozóinak érdekeit figyelembe vevő kompromisszumos megoldásokra" – mondta.
Szydlo szerint azonos a Brexittel kapcsolatos lengyel és a magyar álláspont, a 2020-2026-os uniós költségvetésre, valamint a közös uniós piacra vonatkozóan is.