2017. augusztus. 30. 05:29 MTI Utolsó frissítés: 2017. augusztus. 30. 05:30 Világ

Elgondolkodtató levélben üzentek a diákoknak amerikai professzorok a közvélemény zsarnokságáról

A professzorok arra biztatják a diákokat, hogy nyugodtan gondolkodjanak önállóan, és ne féljenek, ha a véleményük eltér az éppen uralkodó irányzatoktól.

Amerikai egyetemi tanárok "a közvélemény zsarnoksága" elleni fellépésre biztatják a diákokat nyílt levelükben, amelyet 15 egyetemi professzor írt alá – számolt be kedden a The Wall Street Journal.

A Yale, a Harvard és a Princeton egyetemek professzorai arra sürgetik az egyetemi hallgatókat, hogy legyenek függetlenek, ne engedjenek "a konformizmus bűnének" és "gondolkodjanak önállóan".

A levélről hírt adó The Wall Street Journal szerint valószínűleg a professzorok közül néhányan maguk is meglepődtek, hogy egy egyetemen éppen erre kell biztatniuk a fiatalokat. De "az egyetemi kultúra ma olyan, hogy a diákoktól iszonyatos erőfeszítéseket, sőt, még egyfajta bátorságot is követel az önálló gondolkodás" – állapítja meg a konzervatív napilap.

Levelükben a professzorok kifejtik: "sok főiskolán és egyetemen az, amit John Stuart Mill (XIX. századi angol filozófus) 'a közvélemény zsarnokságának' nevez, többet tesz, mint pusztán elbátortalanítja a diákokat attól, hogy az erkölcsi, politikai és más kérdésekben uralkodó álláspontoktól eltérő nézeteket hangoztassanak. Ez pedig arra a feltételezésre készteti őket, hogy az uralkodó álláspontok maguktól értetődően korrektek és csakis egy fanatikus vagy egy félbolond kérdőjelezi meg őket". Az aláíró tanárok arra bíztatják a fiatalokat: ne higgyenek ennek, és merjenek önállóan gondolkodni.

Rövid levelükben a professzorok a "nyílt szellemiség, a kritikai gondolkodás és a vita" fontosságát hangsúlyozták.

A levél az őszi egyetemi szemeszter megkezdése előtt, a Princeton Egyetem belső fórumán jelent meg kedden.

Az utóbbi hónapokban, különösen Donald Trump elnökké választása óta az amerikai egyetemeken nem csupán viták, hanem tettlegességig fajuló összecsapások is előfordultak a véleménykülönbségek miatt. A jobboldali diákokat például Berkeleyben, a Kalifornia Egyetem kampuszán inzultálták, szintén Berkeley-ben a tavasszal Ann Coulter jobboldali kommentátornak le kellett mondania a programját a baloldali diákok tiltakozása miatt. A vermonti művészeti főiskolán Chares Murray libertárius politikatudóst kiabálással és fütyüléssel üldözték el a nézeteivel egyet nem értő hallgatók.

A The Week című lap pedig május végén arról adott hírt: az egyetemisták vehemensen tiltakoztak az ellen, hogy az ő nézeteiktől eltérő véleményt képviselő Condoleezza Rice volt külügyminiszter, vagy Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap vezérigazgatója mondjon évzáró beszédet.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.