Erdogan még mindig fejeket tépne le megtorlásul.
Ünnepi beszéddel és emlékmű felavatásával emlékezett meg Recep Tayyip Erdogan török elnök-diktátor az egy évvel ezelőtt, 2016. jólius 15-én kezdődött katonai puccskísérletről.
Erdogan szombaton adta át Isztambulban a Mártírok emlékművét, amelyet az államcsínynek ellenálló civilek tiszteletére emeltek. Ebből az alkalomból a Boszporusz hídját is átnevezték Július 15. mártírjainak hídjává.
A hídnál nagy, egyes jelentések szerint százezres tömeg vonult fel nemzeti zászlók alatt. Az elnök beszédében úgy fogalmazott, a puccs felbujtóinak "le kell tépni a fejét".
Az egy évvel ezelőtti puccsban a hadsereg egyes csoportjai próbálták megdönteni a kormányt. Hidakat szálltak meg, lőtték a parlamentet és az elnöki palotát; egy vadászgép állítólag kis híján lelőtte Erdogan elnöki gépét.
A puccskísérletben hivatalos adatok szerint 249-en vesztették életüket, nem számítva a 35 puccsistát. A lázadás leverése után azonban Erdogan brutális tisztogatásba kezdett, nemcsak a hadsereg és a légierő köreiben, hanem hatósági erőszakkal távolíttatott el egyetemi tanárokat, záratott be szerkesztőségeket. Sok ellenzékinek számító értelmiségi került börtönbe, köztük újságírók, civil aktivisták, művészek. Közülük többen életfogytiglani büntetéssel fenyegetnek; illetve az elnök szorgalmazza a halálbüntetés bevezetését is. Az állásukból eltávolítottak száma százezer körül van. Törökországban a puccs után drasztikusan korlátozzák a szólás- és sajtószabadságot, nemcsak ellenzéki médiumokat szállnak meg és főszerkesztőket váltanak le, de "ellenséges" kommentelésért is letartóztatás járhat.
Erdogan a puccskísérletet, illetve gyakorlatilag minden ellenzéki megnyilvánulást az Egyesült Államokban élő hittudós, Fethullah Gülen hálózatának tulajdonított, akit a magyarországi Soros-kampányhoz hasonlóan démonizál az állami és kormánypárti média. A puccs után a török állam követelte Gülen kiadatását is, de ennek Amerika nem tett eleget.