A perzsák egyebek közt a nőgyűlöletéért kritizálják az elnököt.
A Trumpizmus című kiállítás az amerikai elnök hazai és nemzetközi politikája elé tart görbe tükröt. Az egyik pályamunkán Trump Hitler-bajuszt fest az amerikai Szabadság-szobor arcára.
A verseny 1500 dolláros fődíját hétfőn az iráni Hadi Aszadi nyerte, akinek karikatúráján Trump dollárbankókból készült zakót visel, haja lobog, és nyála az előtte tornyosuló könyvekre csorog.
Aszadi, aki két hét alatt készítette el pályaművét, elmondta, hogy a képpel Trump "pénzközpontú gondolkodására és háborús uszító természetére" akarta ráirányítani a figyelmet. "Azt akartam megmutatni, ahogy lábbal tiporja a kultúra szimbólumait" – fűzte hozzá.
Maszud Sodzsai Tabatabej, a rendezvény szervezője elmondta: a verseny és a kiállítás célja az volt, hogy a szatirikus portrékkal Donald Trump magatartásának elfogadhatatlan vonásait ábrázolják: a nőkhöz fűződő viszonyától és a médiával szembeni erőszakos fellépéstől a falak építéséig.
A Trumpizmus címben az "izmus" a rasszizmusra és a nácizmusra utal – fejtette ki Tabatabej, hozzátéve: sokan gondolják, hogy az amerikai elnöknek Hitlerhez hasonló megnyilatkozásai vannak.
A szervezők szerint az egy hétig látogatható tárlatot mintegy 1600 munkából rendezték, az iráni karikatúrák mellett 74 országból érkeztek rajzok a versenyre, köztük négy amerikai is. Az amerikai Robert Jones Clayton munkáján a Time magazin Trumpot és Hitlert az év embereként ábrázoló két címlapja jelenik meg, valamint Trump Hitlerhez intézett szavai: "Nagy megtiszteltetés", és Hitler válasza: "Aha".
Egy másik amerikai karikatúrán, Ed Wexler művén Trump "kamuhírek" felkiáltással szalad el egy hógolyó elől, amelyen vörös csillag és kalapács látható az elnök orosz kapcsolataira utalva.
A teheráni szervezők tavaly a holokauszttal foglalkozó karikatúrákból rendeztek versenyt, amellyel állításuk szerint a szólásszabadsággal kapcsolatos nyugati kettős mércére akarták felhívni a figyelmet, és nem a náci népirtást akarták tagadni.