Tálas Andrea
Szerzőnk Tálas Andrea

A konzervatív párti vezér portréja.

Tizenéves korában Theresa May álma az volt, hogy egyszer majd ő lesz az első nő Nagy-Britannia kormányfői posztján. Amire esélye sem lehetett azok után, hogy a konzervatív Margaret Thatcher 1979-ben, 54 évesen választást nyert. May tíz hónapja miniszterelnök, 59 évesen költözhetett be a Downing Street 10. alatti rezidenciába, de nem választási győzelem után. A Nagy-Britannia EU-s tagságáról rendezett tavaly júniusi referendumba belebukott David Cameron lemondásával került a posztra, amit most meg kíván erősíteni. Azt reméli, hogy a konzervatívok élén a jelenlegi 17 mandátumosnál lényegesen nagyobb többséget szerezhetnek a parlamentben, és megerősödve vághatnak bele a két évre tervezett Brexit-tárgyalásokba.

Mayt általában Thatcherhez szokták hasonlítani, bár a személyiségükben alig akad közös vonás, igaz, a pályafutásukban felfedezhető némi párhuzam. May is a vidéki Angliában, középosztálybeli családban született. Vallásos nevelést kapott, apja anglikán lelkész volt. Fiatalon árvaságra jutott, még nem volt 25 éves, amikor apja autóbalesetben, anyja pedig szklerózis multiplexben meghalt. Ahogy a Vaslady, May is Oxfordba járt egyetemre. Földrajzból szerzett diplomát, és Oxfordban találta meg a férjét, akivel azóta is remek házasságban élnek, bár gyermekük egészségügyi okokból nem született. Diplomásként mindketten pénzügyi vonalon helyezkedtek el, May 1986-ban váltott politikai pályára. Az egyik londoni önkormányzat tagja lett, majd 1997-ben, második nekifutásra parlamenti képviselői mandátumot szerzett.

Theresa May egyik kampányrendezvényén Birmingham városában.
AFP / Ben Stansall

Pályafutása 2002-ben ívelt fel, amikor gyújtó hangú, a konzervatívokat keményen ostorozó beszédének köszönhetően megválasztották a párt elnökének, az első nőként ezen a poszton. Amikor Cameron a párt vezére lett, bevette az árnyékkormányába, majd a 2010-es választási győzelme után belügyminiszterének tette meg. May liberális konzervatívnak és mérsékelten euroszkeptikusnak tartja magát. Az uniós referendumon Cameron oldalán a tagság mellett állt ki, ám kormányfőként az egységes piacról való távozást jelentő kemény Brexitet akarja megvalósítani. Az öltözködésére sokat adó May híres arról, hogy imádja a cipőket, névjegye a leopárdmintás körömcipő. Egyszer azt mondta, hogy egy lakatlan szigetre a Vogue divatmagazint vinné magával.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.