Világ MTI 2017. április. 02. 14:33

Stratégiai jelentőségű, de lakatlan szigetekkel gazdagodhat Szaúd-Arábia

Egy kairói bíróság mégis jóváhagyta a vörös-tengeri szigetek átadását Szaúd-Arábiának

A sürgős államügyekkel foglalkozó kairói bíróság vasárnap - korábbi ítéleteket megváltoztatva - zöld utat adott annak a megállapodásnak, amelyben Egyiptom átad két, vörös-tengeri szigetet Szaúd-Arábiának - írta honlapján az egyiptomi állami televízió.

Az egyiptomi legfelső közigazgatási bíróság januárban megtiltotta Tírán és Szanáfír átadását Rijádnak. A két, stratégiai jelentőségű, lakatlan sziget az Akabai-öböl bejáratánál található, amely Izrael egyetlen kijárata a Vörös-tengerre. Tírán és Szanáfír felügyeletét 1950-ben adta át Egyiptomnak Szaúd-Arábia, mivel attól tartott, hogy a két évvel korábban alapított Izrael elfoglalja azokat. Az 1967-es hatnapos háborúban Izrael a Sínai-félszigettel együtt az említett szigeteket is felügyelete alá vonta, és azok 15 évvel később, az egyiptomi-izraeli békeszerződés nyomán kerültek vissza Egyiptomhoz.

Wikipédia

A szigeteken jelenleg kizárólag az egyiptomi hadsereg, valamint nemzetközi erők tagjai és megfigyelők tartózkodnak. A szaúdi király tavaly áprilisi egyiptomi látogatása során bejelentett szigetátadási egyezség felháborodást váltott ki az egyiptomi lakosság körében, és országszerte hatalmas tüntetésekhez vezetett.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.