2015-ig érvényben lévő "egy család - egy gyerek" politika miatt nagyon sok szülő eltitkolta második gyerekét. A szankció feloldásával eddig 14 millióan kerültek elő olyanok, akik eddig nem voltak regisztrálva a helyi népességnyilvántartási rendszerben.
A kínai hatóságok múlt hét pénteki közleménye szerint négy év alatt mintegy 14 millió olyan ember került elő, akik addig hivatalosan nem is léteztek. Pontosabban nem voltak regisztrálva a helyi népességnyilvántartási rendszerben, nem volt anyakönyvi kivonatuk.
A 14 millió ember "felfedezése" mögött az állhat, hogy a 2015-ig érvényben lévő "egy család - egy gyerek" politika miatt nagyon sok szülő eltitkolta gyerekeinek tényleges számát, a másodiktól kezdve ugyanis nagyon drága volt őket regisztrálni. 2016-tól kezdve már a 2. gyerek sincs szankcionálva, ők kezdenek most folyamatosan előkerülni. Az úgynevezett hukou-rendszerbe történő bejelentés nélkül hivatalosan senki nem vállalhat munkát, nem vehet igénybe egészségügyi ellátást, illetve nem részesülhet oktatásban.
A szigorú retorziók miatt fordulhatott elő, hogy egy átfogó tanulmány 25 millióra teszi azoknak a kínai nőknek a számát, akik hivatalosan még mindig nem léteznek. Erre az a magyarázat, hogy a vidéki családokban rendszerint a fiúgyermekeket részesítik előnyben, ezért, ha választani kellett, inkább a lányt nem jelentették be. A következő években tovább folytatódhat ez a jelenség, hogy egyre több eddig be nem jelentett, főként lánygyereket vesznek majd nyilvántartásba - írja a Portfolio.