Világ hvg.hu 2017. március. 15. 10:44

"Ankara elszakadt a valóságtól" Durvul a holland-török vita

Az EU vezetői is beszálltak a szokatlanul durva diplomáciai háborúba, ami Hollandia és Törökország között dúl.

A törökök elszakadtak a valóságtól, amikor a hollandokat fasisztának nevezik – közölte Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke. Az Európai Parlamentben elhangzott, szokatlanul kemény hangú üzenet előzménye az, hogy Hollandia megtiltotta két török miniszternek, hogy részt vegyen Rotterdamban az elnöki rendszer bevezetéséről döntő, április 16-i török népszavazás kampányrendezvényén.

Az ezt követően kirobbant diplomáciai háború tegnap már odáig fajult, hogy Recep Tayyip Erdogan török államfő a srebrenicai mészárlást hánytorgatta fel a hollandoknak. „Törökország a srebrenicai mészárlásról ismeri Hollandiát. Jól tudjuk, mennyire romlott jelleműek és azt is, hogy miként gyilkoltak le ott 8 ezer bosnyákot. Senki ne adjon Törökországnak civilizációs leckét” - hangoztatta Erdogan. A történelem undorító meghamisításának nevezte Erdogan kijelentését Mark Rutte holland miniszterelnök is, aki hozzátette: nem alacsonyodik le a vitában az ő szintjére.  

Tusk emlékeztetett: „Rotterdamnak, Erasmus városának, amelyet teljesen leromboltak a nácik, most egy Marokkóban született polgármestere van. Ha valaki itt fasizmust lát, az tökéletesen elszakadt a valóságtól.”

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke is kikelt az ankarai vezetés kijelentései ellen. A luxemburgi politikus azt mondta,Törökország még távolabb került az uniós csatlakozástól.

Az ankarai vezetés korábban az Európai Uniót is betámadta: Ömer Celik EU-ügyi miniszter a hét elején már azzal fenyegetőzött, hogy felfüggesztik az EU és Ankara között egy éve megkötött menekültügyi egyezményt.

A vitának külön pikantériát ad, hogy Hollandiában épp ma tartják a parlamenti választásokat, ahol Rutte fő riválisa az idegengyűlölő, bevándorlásellenes Geert Wilders.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.