Világ hvg.hu 2017. március. 13. 21:29

Nekiment a New York Times a magyar kormánynak

Új mélypontot ért el Magyarország menekültekkel szembeni kegyetlen bánásmódja – olvasható a The New York Times hétfőn közzétett szerkesztőségi véleménycikkében.

„Magyarország kijátssza az EU-t” – ezzel a címmel közölték a The New York Times szerkesztőségi állásfoglalását a magyar kormány újabb menekültellenes intézkedéseiről. A jogi határzár március 7-én megszavazott szigorításával kapcsolatban a lap emlékeztet: a magyar parlament lehetővé tette a menedékkérők, köztük gyerekek tömeges fogvatartását szögesdróttal elkerített, őrzött táborokban, miközben ez ellentétes a vonatkozó EU-direktívával.

Orbán Viktor Donald Trump nézeteit osztotta azzal, amikor a terrorizmus trójai falovának nevezte a menekültáradatot. Miközben a magyar miniszterelnök lábbal tiporja az uniós értékeket, Magyarország az EU-pénzeket azért elfogadja, 2015-ben például 5,6 milliárd eurót kapott a közösségtől.

A lap megjegyzi: a jogi határzárat egy nappal azután szavazták meg, hogy az Európai Bizottság rábólintott a paksi atomerőmű bővítésére. A cikkben felteszik ezután a kérdést: Vajon mi lesz az a pont, amikor az uniónak elég bátorsága lesz fellépni Orbán húzásai ellen?

A The New York Times felidézi, hogy Magyarország különösen kegyetlenül bánik a menekültekkel az európai menekültválság kitörése óta. Emlékeztetnek arra, hogy kerítés épült először a szerb-magyar határon, fegyveres határvadászokat képeznek ki, valamint az Orvosok Határok Nélkül szervezet jelentése szerint kegyetlenül megvertek több menekültet is.

Az EU meg van rémülve a Brexit miatt, óvatosan viszonyul a Közép- és Kelet-Európában tapasztalható nacionalizmushoz, ugyanakkor el kell gondolkodnia azon, meddig tolerálja, hogy Magyarország megtagadja a közösség alapértékeit. Még azelőtt, hogy értelmetlenné válna az EU – zárul a cikk.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.