Nagy tülekedés alakult ki Szöulban, ahol sokan akarták megnézni a 48 éves Li Dzse Jong perének nyitányát. A 150 szerencsésen bejutott néző előtt a különleges korrupciós ügyész kijelentette: az évszázad pere kezdődött meg, hiszen nemcsak Dél-Korea leghíresebb cége, a 240 milliárd dolláros Samsung érintett az ügyben, hanem maga az ország elnöke is.
Az alkotmánybíróság pénteken mondja ki az ítéletet Park Gun Hje elnökasszony elmozdítása ügyében. Ha megerősítik a parlament döntését, akkor az elnök nemcsak hatalmát, de a mentelmi jogát is elveszíti. Ellene is megindulhat a korrupciós per, mint a Samsung trónörököse ellen. A különleges korrupciós ügyész a Samsung tényleges irányítóját és négy társát azzal vádolja, hogy megvették az elnök jóindulatát – emlékeztet a Reuters.
A vád szerint a Samsung vezérkara 29,8 milliárd vont, vagyis 26 millió dollárt utalt át az elnökasszony legjobb barátnőjének. A dél-koreai sajtó által Sámánasszonynak elnevezett Csoj Szun Szi aztán rábeszélte az államfőt, támogassa a Samsung trónörökösének terveit a cégbirodalom feletti hatalom megszerzésére. Miért kellett ehhez az elnök? Azért, mert az állami nyugdíjalap a Samsung-birodalom egyik főrészvényese. A trónörökös tulajdonképp már átvette a hatalmat a Samsung felett, hiszen édesapját súlyos szívroham érte, így nem volt képes az irányításra. Csakhogy a tényleges hatalmat formálisan is el kellett ismertetni. A vád szerint ezért fizetett 26 millió dollárt a trónörökös az elnök asszony bizalmasának. A védelem viszont azzal érvel: igaz, hogy a Samsung adott pénzt a Sámánasszony alapítványainak, de ez nem korrupciós célt szolgált. Az ügyésznek nem lesz könnyű bizonyítania a vádat. Sok függ a Sámánasszony vallomásától. Ő előzetesben van, rendszeresen kihallgatják.
Ha az alkotmánybíróság elmozdítja az elnököt Dél-Korea éléről, akkor lehet, hogy neki is vallomást kell majd tennie a perben, illetve ki kell adnia hivatalos iratokat az üggyel kapcsolatban. Ez már önmagában is nagy csapás lenne a Samsung trónörökösére, de az igazi veszély nem ez. Ha leváltják az elnököt, akkor három hónapon belül új államfőt választanak. Kérdés, hogy ki lesz ő, és, hogy mi a véleménye az évszázad peréről, amely lázban tartja az egész dél-koreai közvéleményt. Az államfőnek ugyanis joga van kegyelmet gyakorolni. A trónörökös édesapját két korrupciós ügyben is elítélték, de egyszer sem kellett börtönbe mennie, mert az államfő megkegyelmezett neki. Ha elítélik a Samsung trónörökösét, akkor négy évtől életfogytiglanig tartó börtönbüntetést kaphat. Lehet, hogy ebből le is kell majd ülnie valamennyit, ha az új államfő nem gyakorol kegyelmet Dél-Koreában.