Lesz mire költeni Trump beígért milliárdjait a hadseregben. Az amerikai elnök nemrég közölte: a védelmi költségvetés jelentős, sőt, "az amerikai történelemben rekordnak számító" növelését tervezi.
Donald Trump már több „nagyívű” és sokszor kritizált bejelentést tett. De a katonai fejlesztés tervét a szakértői körök is indokoltnak tartják. Igaz, egyelőre a konkrét részletek nem ismertek, de a becslések szerint jövőre 10 százalékkal (54 milliárd dollárral) nőhet a védelmi költségvetés. És ezt a többletet nagyon is lesz mire költeni. Az utóbbi évek automatikus kiadáscsökkentései már a karbantartást, az eszközök bevethetőségének fenntartását veszélyeztették.
A haditengerészet nemrég jelezte a kongresszusnak: 700 millió dollárt kell sürgősen karbantartásra fordítani, be kell szerezni 24 F-A 18 típusú Super Hornet gépet, kb. 2,5 milliárd dollárért és 8 Poseidon tengeri felderítő gépet 1,2 millió dollárért. Kellene még kb. 100 Tomahawk rakéta összesen 160 millió dollárért. De szükség lenne új, Virginia osztályú tengeralattjárók építésére is, ezek darabja 2,7 milliárd dollárt tesz ki.
Elkerülhetetlen a szárazföldi erők létszámának növelése is. „Az 1991-es, első iraki háború idején 500 ezer fős volt a szárazföldi hadsereg, ma csak 317 ezres, ezt a létszámot sürgősen 350 ezerre kell növelni” – mondta Thomas Spoer, a konzervatív Heritage Foundation szakértője. A mai szintről tíz éve született döntés, amikor még más volt a világ. Azóta Oroszország elfoglalta a Krím-félszigetet, javában tart a konfliktus Ukrajnával. Kína soha nem látott mértékben növeli katonai kapacitását és jelenlétét a csendes-óceáni térségben. Észak-Korea ifjú diktátora pedig veszélyesebb és kiszámíthatatlanabb, mint apja vagy nagyapja. „Ha konfliktus robbanna ki a Koreai-félszigeten, azt az USA még tudná kezelni. De ezzel egy időben, más térségben, már nem tudna hatékonyan fellépni” – idézi az AFP hírügynökség a Heritage Foundation szakértőjét.
A védelmi kiadások növelésével egyetért Trump egyik szenvedélyes bírálója, a republikánus John McCain is, aki a szenátus katonai bizottságának az elnöke. Igaz, McCain emlékeztet, hogy a védelmi kiadások emelését már az Obama adminisztráció is kezdeményezte, Trump csak „felzárkózna” ehhez a trendhez. David Goldfein, a légierő parancsnoka pedig azt mondta:
Nem politikai show műsorokba illő nagy ígéretekre, hanem a védelmi kiadások hosszú távon fenntartható és kiszámítható növekedésére van szükség.
Tehát Donald Trump ezen a téren nem ütközik ellenállásba. Más kérdés, hogy később, pillanatnyi indulatai és belpolitikai támogatottsága vagy elutasítottsága függvényében, milyen stratégiai, katonapolitikai döntéseket hoz.