Világ hvg.hu 2017. február. 18. 16:10

Mi a közös Maóban, Sztálinban és Trumpban?

"A hamisító hírforrások, a New York Times, az NBC News, az ABC, a CBS, CNN nem az én ellenségeim, hanem az amerikai nemzet ellenségei" - írta minapi Twitter üzenetében Donald Trump amerikai elnök. A BBC emlékeztet arra, hogy legutóbb a politikusok közül Sztálin szovjet és Mao kínai vezető használt hasonló kifejezéseket.

Elkerülhetetlen történelmi visszhangot kelt az, hogy az amerikai elnök ugyanazt a "nép ellenségei" szóösszetételt használja, mint a történelem leggyilkosabb diktátorai - írja a brit portál. A BBC szerint Sztálin idejében művészek és politikusok ezreit nevezték a nép ellenségének, s ezen emberek nagy része munkatáborokban, illetve kivégzőosztag előtt végezte, s voltak olyanok is, akik a megbélyegzés miatt nem tanulhattak, illetve nem kaptak munkát. "Más időben, egy más országban ez a kifejezés gyakorlatilag a halálos ítéletet jelentette"- hangsúlyozta a BBC Mao Ce-tung Kínájára utalva.

A nép ellensége - azaz a hostis publicust - kifejezést a feljegyzések szerint a római szenátus használta először időszámításunk szerint 68-ban, s az első közellenség Nero császár volt.
"Minden elnököt idegesítenek a médiumok. Viszont más elnök nem nevezné a nép ellenségének a hírforrások egy részét" - idézte a BBC David Axelrodot, Barack Obama volt elnök egykori tanácsadóját. Az egyik ismert amerikai újságíró, Steve Silberman pedig azt kérdezte, hogy a kijelentés azt jelenti-e, hogy Trump támogatói elkezdenek vadászni az újságírókra.

Republikánusok horgadtak fel a kiszivárogtatások miatt

Az amerikai képviselőház két bizottságának republikánus elnökei az igazságügyi miniszterhez írt levélben követeltek vizsgálatot szerdán a lemondott Michael Flynn nemzetbiztonsági tanácsadó ügyében a sajtónak történt kiszivárogtatások miatt.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.