Világ hvg.hu 2017. január. 26. 19:21

A szikh rosszfiú, aki hűségesebb a NATO-hoz, mint Trump

A szikh vallású kanadai védelmi miniszter egy bűnbandában, majd a rendőrségnél szolgált, később látványos katonai karriert futott be, egy balkáni és három afganisztáni szolgálat után az amerikai hadsereg legmagasabb szintjéig jutott. Miniszterként kiáll a NATO mellett.

Harjit Singh Sajjant, a kanadai kormány szikh vallású védelmi miniszterét mutatja be az e heti HVG Kontúr rovata.

A 46 éves politikus a múlt héten úgy kommentálta Donald Trump amerikai elnök furcsa kijelentéseit a szerinte elavult észak-atlanti szövetségről, hogy "Megingathatatlan Kanada NATO iránti elkötelezettsége". Sajjan, aki a saját bőrén tapasztalta meg, milyen egy fegyveres konfliktus, úgy tartja, a NATO továbbra is rendkívüli szerepet tölt be a globális biztonságban.

AFP / Anadolu Agency / Dursun Aydemir

Hajrit Singh Sajjan regényes utat járt be a miniszteri székig: kicsi gyermek volt, családja Pandzsáb tartományból Kanadába vándorolt. Vancouverben előbb kallódni kezdett, tinédzserként egy bűnbanda tagja volt, de végül szikh vallási bevatáson átesve az erényes utat választotta. A katonaságban túltette magát azon, hogy feketeseggűnek csúfolják a bőrszíne és a viselete miatt, 1997-ben Bosznia Hercegovinába vezényelték, majd a vancouveri rendőrséghez csatlakozott. Tartalékos katonaként 2006-ban Afganisztánba került, előbb adminisztratív tiszként szolgált, majd hírszerzőként harcolt a tálibok ellen. Még két alkalommal küldték vissza Afganisztánba, ez idő alatt szüneteltette rendőri szolgálatát. 2010-ben az amerikai hadsereg elit alakulatának parancsnoka kérte fel különleges tanácsadónak. 2011-ben Kanadába visszatérve az első szikh parancsnoka lett egy tartalékos ezrednek.

Justin Trudeau miniszterelnök kérte fel, hogy 2015-ben induljon a választáson, be is jutott a parlamentbe. Az alig ismert képviselőt Trudeau védelmi miniszternek nevezte ki.

A szikh miniszter pályafutásáról további részleteket olvashat az e heti HVG Kontúr rovatában.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.