Magyarország az egyik legszennyezettebb levegőjű ország Európában, csak a sok szenes erőművet működtető Lengyelország és néhány balkáni állam előzi meg.
Magyarországot csak néhány ország - Bosznia, Montenegro, Macedonia, Bulgária és Lengyelország - előzi meg a levegő szennyezettségét tekintve - olvasható ki abból az új interaktív térképből, amelyet az Indy100 portál tett közzé.
A térképen a WHO és a Global Health Observatory (GHO) tavalyi adatait foglalták össze a 2,5 mikrométernél kisebb átmérőjű finom porszemcsék átlagos éves koncentrációjáról.
E szerint a januári adatok, amelyek miatt több helyen szmogriadót is elrendeltek, még nem számítottak bele a mérésbe.
Magyarországon több településen szmogriadót vezettek be az elmúlt napokban a levegő minőségének romlása miatt.
Csütörtökön az Országos Közegészségügyi Központ (OKK) azt közölte, az ország nyugati felében érdemben csökkent a légszennyezettség, ott maximum kifogásolt a levegő minősége.
A legfrissebb mérési eredmények alapján csütörtökön Mosonmagyaróvár, Sopron, Szombathely, Veszprém, Várpalota, Székesfehérvár, Pécs, valamint az ország keleti felében Hernádszurdok már az elfogadható levegőminőséget jelző kék színnel szerepelt a térképen.
Hat településen továbbra is veszélyes a levegő: Szolnokon, Nyíregyházán, Miskolcon, Putnokon, Kazincbarcikán és Sajószentpéteren. Szintén hat település - Budapest, Szeged, Debrecen, Oszlár, Vác és Salgótarján - levegőjét csütörtökön is egészségtelennek minősítette az OKK.
Több helyen már visszavonták vagy mérsékelték a korábban elrendelt szmogriadót. A Főpolgármesteri Hivatal csütörtökre virradóra viszont azt közölte, Budapesten továbbra is indokolt a magas légszennyezettség miatti riasztási fokozat és az ahhoz tartozó gépjárműforgalmi korlátozások fenntartása.
Az országos előrejelzés szerint a következő napokban ismét többfelé lehetnek mínusz 15 Celsius-fok alatt, akár mínusz 20 fok körüli minimumok, s folytatódik a borús, ködös idő. Erős szél továbbra sem várható, csak helyenként élénkülhet meg a légmozgás.