Kína legfelső bírói testületének vezetője a bírói függetlenséget „burzsoá ámításnak” nevezte.
A beszéd a világ jelenleg leginkább globalizációpárti országában, Kínában hangzott el, Ráadásul éppen akkor, amikor Hszi Csin-ping államfő és Jack Ma, az Alibaba dúsgazdag, milliárdos alapítója, a davosi világgazdasági fórumon a piaci verseny, a globalizáció előnyeiről beszélt és üzent a protekcionista programmal megválasztott új amerikai elnöknek, Donald Trumpnak –írja a párizsi Le Figaro.
Persze egy dolog a nemzetközi színpadon szerepet játszani, és más otthon, ahol sokkal konkrétabb a tét. Csou Csiang a kínai bírói testület előtt tartott beszédében óvta kollégáit attól, hogy a burzsoá propaganda csapdájába essenek, és elhiggyék, hogy létezhet a mindenkori politikai hatalomtól független igazságszolgáltatás. A főbíró szavaira heves elutasítással reagált néhány kínai jogász, köztük, He Vej-fang, a pekingi jogi egyetem professzora. De a Weibon, a kínai Twitteren közzétett bejegyzését nagyon gyorsan eltávolította cenzúra. Viszont bőséges teret kapott a legfelső bíróság hivatalos közleménye, amelyben kiálltak a főbíró mellett.
Merthogy, a kínai alkotmány szerint, az igazságszolgáltatás legfőbb feladata, hogy érvényesítse a párt vezető szerepét. A bíróknak lehet magánvéleményük, de hivatalos döntéseikkel csakis a pártot, a hadsereget szolgálhatják, mert ezek az intézmények képviselik a nép igazi érdekeit. Ezt az irányvonalat 2012-es hatalomra jutása óta megerősítette Hszi Csin-ping elnök is. Igaz elindította közben a látványos, korrupció elleni kampányt is, amelyhez szüksége volt jogi eszközökre. De csak annyiban, amennyiben a pártvezetés által kijelölt célokat szolgálták. Vagyis a korrupció elleni kampányban szemezgettek a lebuktatott funkcionáriusok között. A vezetést mindenben kiszolgáló korruptakat, valahogy, szem elől tévesztették.
Hamarosan megtartják a kínai kommunista párt XIX. kongresszusát. Ez a „politikai szertartás” sorsdöntő: ezen jelölik ki az új vezetést és a legfőbb állami hivatalnokokat, köztük az igazságügyi vezetőket is. Kínában 10 évre szól az elnök - aki egyben pártvezér is - megbízatása, tehát a kongresszus nyilván Hszi Csin-pinget választja újjá. A főbíró pedig vélhetően azért állt ki épp most és ilyen harcosan a saját függetlensége ellen, hogy a kongresszus újra őt jelölje a legfelső bíróság élére. Végül is egy jól fizetett állami állás sokkal kényelmesebb, mint független jogvédőként egy kínai börtönben sínylődni.
Egy kommunista vezér oktatja piacgazdaságból a kapitalistákat
Alibaba kincses barlangja vagy Pandora szelencéje a globalizált világ? - ezt a kérdést tette fel Davosban Kína első embere.