Bihari Ádám
Szerzőnk Bihari Ádám

Az egyik legrégebbi és legnagyobb amerikai civil jogvédő szervezet vezetője szerint a megváltozott nemzetközi környezet valóban alkalmassá válhat a civil szervezetek megzabolázására, ahogyan azt a Fidesz alelnöke állítja. Ő és több másik amerikai szervezet képviselője is beszélt a hvg.hu-nak arról, mit gondolnak a magyar kormányzati szereplők kijelentéseiről.

Az American Civil Liberties Union (ACLU) az Egyesült Államok egyik legrégibb, 1920 óta működő jogvédő szervezete, csaknem félmillió taggal és évi 100 millió dolláros költségvetéssel. Fő területe a szólásszabadság védelme, a feketék, az indiánok, a melegek jogainak védelme, a diszkrimináció és a rasszizmus elleni küzdelem. A szervezet nyerte meg a híres Miranda-pert, azóta kell az amerikai rendőröknek minden őrizetbe vétel esetén elmondaniuk az előállított jogait. De ők perelték ki a vietnami háborúval kapcsolatos kormányzati hazugságokról szóló Pentagon-iratokat is.

A most 51 éves Anthony Romero 16 éve vezeti a szervezetet. A hvg.hu-nak adott exkluzív interjúban elmondta, elképesztő változásra számít a közeljövőben az emberi jogok védelmével foglalkozó szervezetek életében, és nem csak Amerikában.

hvg.hu: A magyar kormánypárt alelnöke szerint Donald Trump elnökké választásával "eljött a nemzetközi lehetőség" az "álcivilek" eltakarítására. Tényleg megváltozott a nemzetközi környezet? És ez valóban lehetőség a civil szervezetek elleni fellépésre?

Anthony Romero
ACLU

Anthony Romero: Igen, egyetértek vele, már ami az elképesztően megváltozott politikai klímát illeti, amely az Egyesült Államokban és globálisan is komoly hatással lesz a civil szervezetek helyzetére. Mindez a populizmus felívelésének köszönhető, a sok helyen vezető szerepbe került politikai áramlatok ugyanis nem szeretik, amit a jogvédő civilek képviselnek.

Donald Trump péládul rendszeresen támadta a bevándorlókat, a muszlimokat, vagy éppen a nőket. A Trump-kormány összeállításánál már látszanak a sötét felhők. Az igazságügyminiszternek jelölt Jeff Sessions szenátor például a legdiplomatikusabban fogalmazva is ignoráns, sőt vak, ha a kisebbségek jogairól van szó. De az egyértelműen rosszindulatú támadások sem állnak messze tőle. Jelölése eleve egy támadás a jogvédő csoportok ellen.

hvg.hu: Fel tudna idézni olyan megszólalást Trumptól, amelyben közvetlenül a civil szervezeteket vagy egy civil szervezetet támad?

A. R.: A Trump-retorika a szervezetek és az általuk képviselt ügyek ellen is irányul. Tehát most, amikor minden eddiginél komolyabb fellépést követelne meg ezeknek a csoportoknak támogatása, akkor a jelek szerint éppen arra számíthatunk, hogy a kormány nemhogy segíteni nem fog, de még szembe is helyezkedik a reformtörekvésekkel.

A politikai klíma tehát a kormányzati közönytől nagyon gyorsan változott kifejezetten ellenségesre. Soros György és több nonprofit szervezet démonizálása is csak azt jelzi, hogy nyílt, demokratikus tereket zárnak le, amelyek nélkülözhetetlen részei a demokráciánknak. Ez egy autoriter beütésekkel megbélyegzett kezdet, tehát éppen most lenne a legnagyobb szükség ezeknek a szervezeteknek a munkájára.

"Ez egy nagyon amerikaiatlan fordulat lenne"
A 2001 óta működő Democracy Matters nevű, a választások tisztaságáért küzdő amerikai nonprofit, pártfüggetlen szervezet politikai kapcsolatokért felelős igazgatója, Max Stahl a hvg.hu-nak elmondta, az alakuló Trump-kormányban több olyan szereplő kaphat helyet, akik jelentős pénzekkel járultak hozzá a kampányhoz, ami a választások tisztaságáért és az átláthatóságért küzdő szervezet számára nem jó hír. A demokrácia és a népképviselet viszont az egész Egyesült Államokban különösen támogatott értékek mindkét párt szavazói között, ez pedig behatárolja a politikusok mozgásterét. Szerinte a civil szervezetek megzabolása ezzel együtt előfordulhat, de ez az amerikai gondolkodással és a szólásszabadságról szóló első alkotmánykiegészítéssel is homlokegyenest szembemenne. Ugyanakkor emlékeztet, hogy volt már hasonlóra példa – ő nagyobb veszélynek tekinti, hogy az FBI megint megpróbál majd beépülni civil szervezetek soraiba, mint a 60-as években.

hvg.hu: Mégiscsak az Egyesült Államokról beszélünk, komolyan elképzelhetőnek tartja, hogy a világ legnagyobb demokráciáját vezető kormány megpróbálja korlátozni a civil szervezeteket?

A. R.: Éppen az imént tudtam meg, hogy a megváltozott politikai környezet jelentette kockázatok miatt elestünk egy többmillió dolláros támogatástól. A civil szervezetek számos szponzora, akikkel beszéltem is, aggódik, hogy a csoportoknak juttatott támogatás miatt kormányzati megtorlásra számíthat.

Viszont egy éppen ellentétes folyamat is elindult: míg a nagyobb támogatók elbizonytalanodtak, a társadalom pozitívan reagált, csak a honlapunkon keresztül 385 ezer embertől kaptunk hozzájárulást a szervezet munkájához. A szervezetnek több tagja lett, mint valaha.

hvg.hu: Számít változásra a törvényi szabályozásban is?

A. R.: Nem lehetetlen, mert Trump nem szereti a kritikát, már eddig is próbálta elhallgattatni vagy démonizálni azokat, akik kritizálták. Bosszúálló típus.

Riadókészültségben az amerikai civilek
A Center for Reproductive Rights nevű, a nők jogait és a szülés szabadságát zászlójára tűző amerikai szervezet globális programvezető-helyettese, Lilian Sepulveda a hvg.hu-nak azt mondta, az általuk képviselt értékek mindenképp erős nyomásnak lesznek kitéve, ahogyan azt konzervatív kormányok alatt már megszokhatták. Céljaik eléréséhez együtt kell működniük a kormányokkal, de erre Trump nőkről szóló megnyilvánulásai és az egészségbiztosítás forrásainak tervezett csökkentése miatt nem sok esély van. Mivel a kormányokat a civil szervezetek számoltathatják el, ő nem tartja elképzelhetetlennek, hogy Trump beiktatása után elkezdődik a civil szervezetek megregulázása. Attól is tartanak, hogy Trump aktiválja majd a Global Gag Rule nevű szabályozást, amelyet még Ronald Reagen vezetett be és melyet Obama függesztett fel 2009-ben. Ez alapján azok a külföldi szervezetek, melyek amerikai szövetségi támogatásban is részesülnek, nem végezhetnek abortusszal kapcsolatos felvilágosítást külföldön, külföldi pénzből. Szerinte a civil szervezetek riadókészültségben vannak a Trump-elnökség közeledtével, mely (Németh Szilárd-i értelemben – a szerk.) nemzetközileg is támogatni fogja a civil szervezetek megrendszabályozását.

hvg.hu: A magyar kormánypártok vádjai szerint az "álcivil" szervezeteken keresztül Soros György és "nagyhatalmak" avatkoznak be az ország ügyeibe. Elképzelhetetlen, hogy tényleg így van?

A. R.: Az ACLU, ahogyan a magyar TASZ is rengeteg különböző környezetből és háttérrel érkezett embert képvisel. Az emberjogi szervezetek elválaszthatatlan részei a demokrácia működésének. Mi az input része vagyunk a döntéshozatalnak, természetesen megpróbálunk rájuk befolyást gyakorolni, de a döntést akkor is ők, a törvényhozás, a bíróságok és a kormány hozzák meg, nem pedig mi.

hvg.hu: Senki nem szavazott önökre, ezért a nyomásgyakorláshoz sincs legitim felhatalmazásuk – mondaná egy tetszőleges magyar kormányzati szereplő.

A. R.: Egy demokrácia működését sok tényező alakítja, az emberek nagyszámú csoportjain kívül közgazdászok, tudósok, kutatók, szakértők, üzletemberek, újságírók is. Ahhoz, hogy a folyamat végén a leghitelesebb döntés szülessen, mindenkinek jár a beleszólás joga, míg a döntés joga végül a kormány kezében van.

Facebook / ACLU Nationwide

hvg.hu: Mi a helyzet a civil szervezetekre vonatkozó amerikai szabályozással? Kell-e vagyonnyilatkozatot készíteniük a vezetőknek?

A. R.: A jövedelmünkről igen, a vagyonunkról azonban nem. A kötelező vagyonnyilatkozatok elrendelése egyértelműen megfélemlítési kísérlet. Miért kellene egy nonprofit szervezet vezetőjének számot adnia a vagyonáról, amikor ugyanezt nem követeljük meg az üzletemberektől, cégvezetőktől sem? Ez egy súlyos támadás a kormányzatot érő kritika ellen, egy kísérlet az elhallgattatásra.

hvg.hu: Összeállítana egy túlélőkészletet a magyar civil szervezetek számára?

A. R.: Már így is azt teszik, amit kell. Ellen kell állnunk ezeknek a törekvéseknek, és meg kell támadni a kormányzati döntéseket a bíróságon. Nekünk pedig meg kell védelmeznünk a civil szervezeteket, és ami még ennél is fontosabb: azokat, akiknek az érdekeit mi képviseljük és senki más.

hvg.hu: Még Magyarországról beszélünk?

A. R.: Ugyanez a helyzet az Egyesült Államokban is, amely szintén nem immunis a mostani folyamatokra, Donald Trump megválasztása után pedig különösen nem az. Egy a civil és nemkormányzati szervezetekkel szemben nagyon ellenséges kormány hatalmának a kezdetén vagyunk. Mindannyiunknak szüksége lesz a túlélőkészletekre.

Nem volt kérdés, hogy jön a Fidesz támadása

Előjött végre Németh Szilárd Fidesz-alelnök a farbával, megnevezte, melyik civil szervezetek csípik a kormány szemét: a Társaság a Szabadságjogokért, a Magyar Helsinki Bizottság és a Transparency International. „Ezeket a szervezeteket minden eszközzel vissza kell szorítani, és azt gondolom, hogy el kell innen takarítani" - nyilatkozta az ATV-ben.

Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.