Világ MTI 2016. december. 21. 08:50

Lehet, hogy a szenátus elbuktatja Trump jelöltjeit?

Mások mellett John McCain sem bízik a külügyminiszter-jelöltben.

Kérdéses, hogy az Egyesült Államok szenátusa jóváhagyja-e Donald Trump megválasztott elnök miniszterjelöltjeinek a kinevezését, ugyanis a testület republikánus többsége csupán két szenátoron múlik - mondta Ugrósdy Márton Amerika-szakértő az M1 aktuális csatorna szerda reggeli műsorában.

A szakértő szerint a hivatalába január 20-án beiktatandó Trump jól halad kormánya összeállításával, hiszen a legfontosabb pozíciókra, így a külügy-, pénzügy-, és hadügyminiszteri posztra már kiválasztotta a jelöltjét. A miniszteri kinevezéseket azonban a szenátusnak is jóvá kell hagynia, és a republikánus többség csupán két szenátoron múlik.

A republikánusok közül viszont többen elégedetlenek Rex Tillerson külügyminiszteri posztra jelölésével, John McCain korábbi elnökjelölt például jelezte, hogy annak orosz kapcsolata miatt "nem feltétlenül fogja támogatni", hogy a szenátus jóváhagyja a miniszteri kinevezését – vetette fel a szakértő.

Ugrósdy Márton a kormány leendő összetételéről azt mondta: lehet bánkódni, amiért nem szakértők kerülnek a miniszteri székekbe, viszont az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy az elnökkel ápolt kapcsolat igen fontos, ha a minisztériumok el is akarnak érni valamit. Az, hogy Trump hozzá közel állókat nevez ki, hozzájárulhat, hogy a valóban fontos kérdésekben gyors döntések szülessenek – emelte ki.

Hozzátette: az, hogy a megválasztott elnök megbízik a jelöltjeiben, azt vetíti előre, hogy a kormányzás érdemi részét, a szakpolitikát inkább a minisztériumokra támaszkodva fogja végrehajtani, "nem pedig a saját ötleteléseiből születnek meg a döntések, amelyek meghatározzák az Egyesült Államok jövőjét".

Donald Trump múlt kedden hozta nyilvánosságra, hogy Rex Tillersont, az ExxonMobil olajtársaság elnök-vezérigazgatóját jelöli leendő kormánya külügyminiszterének. Az évi 270 milliárd dolláros bevételt elkönyvelő vállalatot több mint tíz éve vezető Tillerson közismerten szoros kapcsolatban áll Oroszországgal, 2013-ban az orosz Barátság rendje elnevezésű állami kitüntetést vehette át az energetikai együttműködésért Vlagyimir Putyintól.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.