Először szavazhatott, és Hillary Clintonnak adhatta a voksát, ami nőként, egy kislány édesanyjaként és egy másik kislánnyal várandósan nagyon sokat jelentett neki - ezt mondta egy kint élő magyar a hvg.hu-nak. Férjével azon is elgondolkodtak, mi vár rájuk, ha Trump lesz az elnök.
Bostontól negyedórányira lakik egy félig magyar házaspár négyéves kislányukkal. A következő gyermeküket most várják. "Elég nyugis környék. Mondhatjuk, hogy demokrata buborék" - mondta Gellért Éva a hvg.hu-nak, aki hét évvel ezelőtt ment ki az Egyesült Államokba, ahol összeházasodtak Nicholas Gertlerrel. Éva most szavazott először, mivel az állampolgárságot csak a zöldkártya után pár évvel lehet megszerezni. "Különleges élmény volt, főleg azért, mert egy nőt választhatunk meg egy olyan figurával szemben, mint Donald Trump" - mondta Éva.
"Van demokrata oldalon egy tökéletlen, de nagyon tapasztalt jelölt. A másik oldalon pedig valaki, aki lépten-nyomon az amerikai politikai hagyományokat tiporja és demagóg, hőzöngő, ijesztgető retorikával él" - mondta Nicholas. Ami őt idegesíti nagyon ezzel a választással kapcsolatban, az az, hogy az amerikai kivételességbe vetett bizalom rendült meg. A hatalmi ágak szétválasztása, a tolerancia és a sajtószabadság szerint, ami miatt ez az ország ilyen sikeres. Szerinte Trump ennek a visszafordítását akarja elérni. Clinton pedig, akármilyen viselt dolgai vannak is, az amerikai politikai hagyományokat tiszteletben tartja.
Nicholas a napokban egy szavazói forróvonal működtetésében vett részt, ahol szavazással kapcsolatos kérdésekkel keresték őket. Mindenki azt próbálta megérteni mikor, hol, hogy szavazzon. Most már azt szűrik hol vannak nagy sorok, hol történt megfélelmlítés, vagy ki az, aki nem tudott élni a szavazati jogával.
Nicholas és Éva szerint a demokrata és a republikánus szavazói rétegek már szinte egyáltalán nem keverednek egymással. "Nem is lehet vitatkozni, mert mindenki csak a sajátját szajkózza. A TV-viták szinte nézhetetlenek voltak, úgy anyázták egymást, mint szinte soha. Csak a pocskondiázás ment" - mondta Éva.
Nicholas szerint legjobban gazdasági fellendüléssel lehetne visszaállítani a befogadó jellegét az országnak. Rengeteg fehér diploma nélküli embernek ugyanis nincs felfelé vezető útja, ezért is hanyatlik az elkötelezettség. Korábban egy érettségivel is remekül el lehetett éldegélni, mert az Egyesült Államok nagyon erős iparral rendelkezett, azóta azonban sokat változtak a világpiaci viszonyok.
Felkészültek arra is, hogy Trump lesz az elnök. Mennyiben lenne más az életük, pedig most vettek házat. Sok ismerősük, akik valahonnan jöttek, elgondolkodtak az utóbbi időben, hogy maradjanak-e, vagy költözzenek máshová. Szerintük, ha nem változik meg gyökeresen az életük, "Trump megválasztása akkor is megtörné az amerikai idealizmust, a meggyőződést, hogy ha idejössz, kemény munkával elérhetsz dolgokat".