Világ hvg.hu 2016. október. 29. 16:00

A magyar himnuszt is lefordíttatták szlovákra

Abszurd kérésekre, vegzálásra panaszkodnak a magyarok.

Havonta 3-4 állampolgári panaszt kap a szlovák kulturális minisztérium az államnyelvtörvény be nem tartása miatt - írja az Újszó. Rendszerint a községi lapokban vagy az internetes oldalon hiányzó szlovák szövegre panaszkodnak, de bejelentették azt is, hogy Bősön a turisztikai komp tájékoztató tábláján magyarul szerepel a város neve, magyarul írták le a helyi képviselők nevét, a két emlékmű tábláján nincs szlovák szöveg, a hangosbemondón pedig először magyarul hangzik el a hirdetés.

"Látszólag nagyon jó a szlovák–magyar viszony, de ez az eset is mutatja, hogy az első adandó alkalommal belekötnek az önkormányzatokba” – nyilatkozta Fenes Iván, Bős polgármestere. A nyelvrendőrség ellenőrzése után a kifogásolt tételeket kijavították.

Izsán még ennél is abszurdabb a helyzet: a Kelemantia Római Kori és Néprajzi Múzeum épületének felújításáról készült négynyelvű emléktáblára felkerült a Himnusz első mondata, az „Isten, áldd meg a magyart”. A kulturális tárca utasítására kiegészítő táblát kellett készíteni, "Bože, požehnaj Maďara" mondattal - mondta Domin István polgármester. Az "anno domini" sincs kiírva szlovákul, de az senkinek sem hiányzik.

A lapnak a Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának szóvivője, Tokár Géza azt mondta, ezek az ellenőrzések kizárólag a vegzálásról szólnak, teljesen abszurd változtatásokat követelnek.

"Abszurd, hogy az államnyelvtörvény betartásának ellenőrzésének ilyen nagy figyelmet szentelnek, a kisebbségi nyelvhasználatról szóló törvény betartását viszont már nem ellenőrzik ilyen intenzíven” – tette hozzá.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.