Magyarországon a tényleges életfogytiglani szabadságvesztés a legszigorúbb büntetési tétel, a világ 58 országában azonban még ma is előszeretettel alkalmazzák a halálbüntetést – akasztást, lefejezést, kövezést, villamosszéket, agyonlövést.
A kivégzések gyakran közönség előtt zajlanak: Iránban ma is nyilvánosak az akasztások, az Egyesült Államokban pedig előfordul, hogy élőben közvetítik ahogyan az elítélteknek beadják a méreginjekciókat.
Tavaly a legtöbb embert Kínában, Iránban, Pakisztánban, Szaúd-Arábiában és az Egyesült Államokban végezték ki a többi között kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények, házasságtörés, istenkáromlás, korrupció, embererablás, illetve az "országot vezetők elképzeléseinek kritizálása" miatt.
Számos országban az enyhébb büntetési tételek között olyanok szerepelnek mint a végtagcsonkolás, a botozás vagy a kasztráció, ezeket lopásért, szerencsejátékért vagy házasságon kívüli érintkezésért, pedofíliáért szabhatják ki.
Íme néhány durva és vitát kiváltó büntetési mód a világból:
Botoznak a többi között Szingapúrban, Bruneiben, Indonéziában, Malajziában, és néhány afrikai országban. A kövezés Szaúd-Arábiában, Szudánban, Pakisztánban, Iránban, Jemenben, Szomáliában, az Egyesült Arab Emirátusokban és Nigériában gyakorlat.
Az akasztást sok országban alkalmazzák még, például Iránban, Pakisztánban, Egyiptomban, Indiában, Irakban, Japánbak, Dél-Koreában, Tunéziában, Srí Lankán és Zimbabwéban.
Kivégzőosztag elé állíthatják az elítélteket egyebek mellett Iránban és Irakban, Észak-Koreában, Indiában, Kínában, Fehéroroszországban, Sierra Leonéban és az Egyesült Államokban.
A lefejezés Szaúd-Arábiában, Beninben, Jemenben és Katarban része a büntetőjognak. Villamosszékben az Egyesült Államokban végeznek ki, magasból ledobással pedig Iránban.
Újabb országban jár kémiai kasztráció a pedofil bűnözőknek
Lehetővé teszi az elítélt pedofilok kémiai kasztrációját az a törvény, amelyet most fogadott el az indonéz parlament.