Orbán Viktor magyar miniszterelnök az EU egyik legfontosabb alapelvét, a szolidaritást ássa alá politikájával, s az alkotmánymódosítás erőltetésével újabb összecsapások várhatóak Budapest és Brüsszel között – véli tanulmányában a nemzetközi Carnegie Alapítvány.
„Orbán figyelmen kívül hagyja, milyen hosszú utat járt be Magyarország azóta, hogy 1989-ben átvágták a magyar–osztrák határon húzódó vasfüggönyt. Az egykori ellenzéki, aki a kommunista hatóságoktól nem kapott útlevelet, most maga épít kerítést a magyar–szerb határon, és azokat a menekülteket sem engedi át, akik nem is akarnak Magyarországon maradni” – vélekedett az elemzést jegyző Judy Dempsey.
Szerinte az új kerítések építése csak rövid távú választ ad az egész Európát érintő válságra, viszont nem készíti fel a kontinenst arra, hogy kiutat találjon a menekültválság, a Brexit és a bizonytalanná váló transzatlanti kapcsolatok miatt kialakult bizonytalanságból. Orbánnal ellentétben Angela Merkel német kancellár tiszteletben tarja a szolidaritás elvét, és meg akarja őrizni Európa nyitottságát. „Ha ez nem sikerül, Európa jelentéktelenné válik” – olvasható az elemzésben, melynek szerzője Merkel-szakértőnek számít, három évvel ezelőtt A Merkel-jelenség címen írt könyvet.
Szerinte a szolidaritás volt az, amelynek révén az 1980-as években bejutott az EU-ba Görögország, Portugália és Spanyolország. E nélkül semmi garancia nem lett volna arra, hogy ezek a déli államok valóban stabil és demokratikus államok lesznek – olvasható az elemzésben, amely szerint ugyanez a szolidaritás tette lehetővé, hogy később a balti államok, valamint Közép- és Kelet-Európa országai is részesei legyenek a földrész újraegyesítésének.