Az Európai Bizottságtól újra megerősítették, hogy nem küldtek semmilyen levelet magyarországi önkormányzatoknak kísérleti menekültbefogadási programról. Az erről szóló irományok hamisak, nem foglalkozni velük. Az ügyben vizsgálatot indítottak – írja a Politico.
A héten az Indexen át az EUrológus írta meg, hogy béna hamisítvánnyal próbálták becsapni az Európai Bizottság nevében a szegedi önkormányzatot, illetve a hírek szerint más településeket is.
A magyar nyelvű levél szeptember 16-i keltezésű volt, és egy nem létező személy, bizonyos „G. S. Preyerbrune” neve szerepelt a végén. Azt állították benne, hogy Szeged részt vehet egy jövőre induló kísérleti menekültbefogadási programban. A kamu szöveg szerint 90 európai várost választottak ki a programra, ahol „komplex integrációs folyamat mellett segítenék menekültek beilleszkedését a helyi társadalomba”. Magyarországról Egert, Nyíregyházát, Salgótarjánt és Szegedet említették.
Botka László polgármester az Indexnek azt mondta: még a levelet a polgármesteri hivatal postázójából felhozó hivatalnok is röhögött, hogy ilyen béna hamisítványt sose látott. A levél egy nagy formátumú borítékban érkezett, ami még csak nem is hasonlított az uniós intézmények által használtakhoz. Az iraton se pecsét, se aláírás, se iktatószám nem volt, viszont szeptember 30-ig kellett volna rá válaszolni, ami teljesen egyértelművé tette, hogy ez egy ócska provokáció, nem is foglalkoztak vele tovább – tette hozzá.
Tove Ernst, az Európai Bizottság bevándorlási ügyekért felelős szóvivője az EUrológusnak korábban megerősítette már, hogy „az Európai Bizottság nem vette fel a kapcsolatot magyarországi településekkel integrációs pilot projekttel kapcsolatban. A levél tartalmát semmisnek kell tekinteni”. Értesítették a magyar hatóságokat, és az érintett településeket figyelmeztetni fogják, hogy a levél hamisítvány – tette hozzá. Közölte azt is: a levélben említett projekt nem létezik, és a bizottság nem is tervez ilyen programot indítani európai városokkal.
A Politico még csütörtökön ugyancsak azt írta, hogy a levél hamisítvány, mert ilyen tartalmú felhívást nem küldött ki az Európai Bizottság. Ráadásul az irományon a bizottság logója sem stimmel. Az ügyben vizsgálatot indított az EU – olvasható a cikkben.
A levélben nemcsak az Európai Bizottság logója volt „rossz”, a benne lévő hivatkozási szám sem szerepel az uniós rendszerben. Nem kizárt ugyanakkor, hogy valamelyik EU-s hivatalból küldhették ki.