Orbán Viktor miniszterelnök az uniós vezetők informális pozsonyi megbeszélései előtt tárgyalt az Európai Parlament elnökével, Martin Schulzcal. Az EP-elnök a beszélgetés után azt mondta, jó lenne gyakrabban beszélgeti Orbánnal, bár nem értenek egyet.
Orbán Viktor a pozsonyi várba érkezve újságíróknak elmondta, közölte a német szociáldemokrata politikussal: a jövőben ne alkalmazzanak "jogalkotási trükköket", kijátszva a nemzetállamok szuverén döntéseit és akaratát, ahogy tették ezt például a kvótánál, ahol az állam-, illetve kormányfők az önkéntes kvóta mellett döntöttek, és az Európai Parlament az Európa Bizottsággal összejátszva ezt kötelező kvótára változtatta.
"Azt kértem, hogy ezt ne tegyék többé, mert ezt a nemzetállamok nem tudják elfogadni"
– hangsúlyozta a magyar kormányfő.
Martin Schulz csütörtökön a Spiegel Online-nak adott interjúban arról beszélt, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök elzárkózik a menekültválság közös, európai uniós megoldásától. Az interjúban a német szociáldemokrata politikus elítélte Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter Magyarország uniós tagságának megvonásáról tett kijelentését, és hangsúlyozta: most a közösség összetartására kell összpontosítani, és nem "provokációkat kell egymás fejéhez vágni nap mint nap".
"Azt is bírálom, hogy Orbán Viktor mindenből kivonja magát, például a menekültkérdés közös megoldásából"
– tette hozzá, és megjegyezte, hogy Orbán Viktor szerinte "nem ócsárolhatja uniós kollégáit".
Schulz – aki korábban is jelezte, hogy beszélni szeretne Orbánnal Poszonyban – úgy vélte, szolidaritásra van szükség, a menekültpolitika mellett a strukturális alapokkal kapcsolatban is, amelyeknek évek óta jelentős haszonélvezői az olyan tagállamok, mint Magyarország.
Schulz Pozsonyban: A provokációt kerülni kell
A pénteki pozsonyi találkozó után Schulz azt mondta, jónak tartaná, ha a mély véleménykülönbségek ellenére részletesebb tárgyalást folytathatnának Orbánnal, és beszélni tudnának mindazokról a kérdésekről, amelyekben nézeteltéréseik vannak.
Az uniós együttműködés egyik legnagyobb előnyének nevezte, hogy a tagállamok nemzetközi szinten is össze tudják egyeztetni nemzeti érdekeiket. A provokációkat pedig kerülni kell - tette hozzá.
Schulz azt is elmondta, hogy a bevándorlás kérdéséről is beszéltek Orbánnal. Az MTI szerint az EP-elnök elismerte, hogy
a kötelező befogadási kvóta a jelek szerint nem működik, és úgy vélte, a menekültek érdeke, hogy legalább önkéntes alapon lehetőség legyen a befogadásukra az uniós országokban.
Egy kérdésre válaszolva Martin Schulz tagadta, hogy - mint azt magyar kormánynyilatkozatok idézik - egy interjúban arról beszélt volna, hogy a baloldali városokat migránsok befogadására kell ösztönözni. Hozzátette, elképzelhető, hogy fordítási hibáról van szó.