Világ MTI / hvg.hu 2016. szeptember. 08. 15:58

Megkérdezte az USA elnökjelöltje, mi az az Aleppó - videó

Gary Johnson, a Libertárius Párt elnökjelöltje egy csütörtök reggeli tévéinterjúban igazán kínos pillanatokat élhetett át.

Johnsont az MSNBC televízió reggeli adásába hívták meg, és a műsorvezető a szíriai helyzetről faggatta. A 63 éves politikus, aki korábban két ciklusban is Új-Mexikó szövetségi állam kormányzója volt, láthatóan információhiánnyal küzdött, bizonytalan volt, küszködött a válaszadással.

Megkérdezték tőle, hogy ha elnökké választanák, mit tenne az Aleppóban kialakult helyzet rendezésére? Gary Johnson szeme elkerekedett, majd csöppnyi szünet után visszakérdezett: "És mi az az Aleppó?" A műsorvezető azt hitte, hogy vendége tréfál, meg is jegyezte, hogy "ugye, viccel".

Miután Johnson tényleg nem tudott semmit Aleppóról, az ostromlott szíriai városról, Mike Barnicle műsorvezető elmagyarázta, hogy Aleppó Szíriában van, a menekültválság központja. "Aha, már értem. Értem" – válaszolta Gary Johnson.

Majd kifejtette, hogy szerinte a helyzet zavaros, és az egyetlen megoldás Szíriában az lenne, ha összefognának Oroszországgal, és diplomáciai úton vetnének véget a háborúnak, de "támogatjuk az ellenzéket, a Szabad Szíriai Hadsereget, a Szabad Szíriai Hadsereg viszont összefogott az iszlamistákkal is, és hát az is tény, hogy támogatjuk a kurdokat is, szóval szerintem ez egy igazi zűrzavar".

Hozzátette, a válságot "úgy fogjuk lezárni, hogy elkerülhetetlenül támogatjuk a rezsimváltást, dehát ezek a rezsimváltások mindig egy kevésbé biztonságos világhoz vezettek". 

A másik műsorvezető, Joe Scarborough ezután azt kérdezte, Johnson valóban úgy gondolja-e, hogy a külpolitika "annyira jelentéktelen, hogy valakinek, aki az Egyesült Államok elnökségére pályázik, még csak nem is kell tudnia, mi az az Aleppó, hol van, és miért fontos". Erre Johnson aztán felelte, "érti" Aleppót, majd a külföldi amerikai katonai szerepvállalásról kezdett beszélni általánosságban.

A Libertárius Párt, amelynek színeiben novemberben Johnson indul az elnökségért, jelenleg hétszázalékos támogatottságot tudhat magáénak.

Hirdetés
Gazdaság Tiszai Balázs 2024. december. 04. 17:30

Dél-Korea elmúlt 24 órája: amikor annyira utál mindenki, hogy csak az önpuccs tűnik megoldásnak, de még az se sikerül

Jun Szuk Jeol elnök a hadiállapot kihirdetésével majd visszavonásával néhány óra leforgása alatt szilánkjaira zúzta szét azt a képet, ami a nyugati világ lakosainak többségében élt Dél-Koreáról, miközben saját népe elé véres és traumatikus képeket rángatott elő a kollektív emlékezetből. A villámgyorsan hamvába hullt önpuccsból akár halálos ítélet is születhet, a dél-koreai kormány bukása már csak formaságnak tűnik.