Joschka Fischer: A liberális demokrácia halálos sebet kapott az Egyesült Államokban
De a demokrácia Európában is komoly nyomás alatt van – és egyáltalán nem biztos, hogy ezt a nyomást képes is lesz túlélni.
De a demokrácia Európában is komoly nyomás alatt van – és egyáltalán nem biztos, hogy ezt a nyomást képes is lesz túlélni.
Egy konzervatív YouTube-videós és egy politikus keresetet nyújtott be Minnesota állam ellen, mert szerintük az új, deepfake-et tiltó törvény valójában a szólásszabadságot korlátozza. Az ügyben most jött egy váratlan fordulat.
Miben lehet más a következő négy év, mint Trump első elnöksége volt? Közéleti műsorunkban elmagyarázzuk.
Van, aki számára Donald Trump a józan ész, másnak egy elítélt antidemokrata, de abban teljes az egyetértés az Európai Parlamentben, hogy Európának fel kell zárkóznia az USA-hoz gazdasági téren.
A magyarországi lehallgatási botrányról ír a Süddeutsche Zeitung. A Frankfurter Allgemeine Zeitung az izraeli szurkolókat ért amszterdami atrocitásokról, illetve a Maccabi Tel Aviv–Besiktas-mérkőzés debreceni visszavágójáról ír. A Project Syndicate, a Wall Street Journal, a Financial Times és a Bloomberg az amerikai elnökválasztás utáni helyzetet elemzi. Utóbbi a német kormányválság kérdését is tárgyalja. Nemzetközi cikkválogatásunk.
Sokan attól félnek, hogy a visszatérő elnök korlátozza majd a sürgősségi fogamzásgátlóhoz való hozzáférést, így a választások után egy nappal ezer százalékkal megnőtt ezek online értékesítése az USA-ban.
Továbbra is a világsajtó központi témája az amerikai elnökválasztás eredménye. Ezzel foglalkozik többek közt a Guardian, a Bloomberg és a Neue Zürcher Zeitung. Megrendült a bizalom, hogy a liberális demokrácia képes szavatolni a jólétet, írja a svájci lap. A Times szerint több tényező is korlátozza Donald Trump befolyását a világban. A szabad világ szégyellheti magát, amiért kudarcot vallott a budapesti csúcs Ukrajna támogatása ügyében, írja a Die Welt. A Tisza Párt növekvő népszerűségéről számol be a Der Standard. Az előrehozott német választás kulcsfontosságú lesz abból a szempontból, miként reagál Európa Donald Trump megválasztására, írja a Guardian egy másik cikke.
Az OpenAI közlése szerint több mint 250 ezer olyan kérést tagadott meg a DALL-E, amelyekkel kamu képeket akartak készíttetni az amerikai elnökválasztás főszereplőiről.
Hogyan változhat meg az Egyesült Államok és Magyarország kapcsolata az új amerikai elnök beiktatása után? És miért nincs ennek valójában semmi jelentősége? A Fülkében elmagyarázzuk.
Orbán Viktor mellé szegődött a szerencse, írja Donald Trump győzelmére célozva a budapesti csúcsról tudósító Neue Zürcher Zeitung. Az eseményről tudósító többi lap, mások mellett a New York Times, a Frankfurter Allgemeine Zeitung és az EUobserver is jellemzően a Puskás Arénában megrendezett tanácskozás, az amerikai elnökválasztás eredménye, valamint a magyar miniszterelnök fellépésének összefüggéseit elemzi. Nemzetközi cikkválogatásunk.
Trump próbára fogja tenni az európai szolidaritást, írja a New York Times szerzője. Az Economist szerint a jelenlegi gazdaság, politikai helyzet helyzet erőszakolhatja ki, hogy az EU a szorosabb integráció felé vegye az irányt. A Washington Post újságírója azt állítja, a trumpizmus már megfertőzte Európát. A volt NATO-főparancsnok szerint a katonai szervezet túlélheti az új amerikai elnököt. Továbbra is az amerikai elnökválasztás tovagyűrűző hullámai uralják a világsajtót, mi pedig ezekből a hírekből és véleményekből nyújtunk át újabb válogatást.
A vezércikk szerint az amerikai nemzet nyomatékosan letette a garast, jelezte, hogy valami újat akar, ám a következmények viharosak és rendkívüliek lesznek nem csupán az ország, hanem az egész világ számára.