Bloomberg-vélemény: Az Egyesült Államok nem fizeti majd tovább Európa biztonságának számláját
Továbbra is a világsajtó központi témája az amerikai elnökválasztás eredménye. Ezzel foglalkozik többek közt a Guardian, a Bloomberg és a Neue Zürcher Zeitung. Megrendült a bizalom, hogy a liberális demokrácia képes szavatolni a jólétet, írja a svájci lap. A Times szerint több tényező is korlátozza Donald Trump befolyását a világban. A szabad világ szégyellheti magát, amiért kudarcot vallott a budapesti csúcs Ukrajna támogatása ügyében, írja a Die Welt. A Tisza Párt növekvő népszerűségéről számol be a Der Standard. Az előrehozott német választás kulcsfontosságú lesz abból a szempontból, miként reagál Európa Donald Trump megválasztására, írja a Guardian egy másik cikke.
Die Presse
A nagyobbik osztrák kormánypárt 75 kérdést intézett az alsóház új, FPÖ-s elnökéhez, miután az a minap, első külföldi vendégeként Orbán Viktort fogadta a parlamentben. A Néppárt a többi közt tudni szeretné, hogy Walter Rosenkranz miért vitette ki az uniós zászlókat a közös fotó helyszínéül szolgáló teremből.
Azon kívül miként lehetett a tárgyalódelegáció tagja Herbert Kickl pártelnök? Mellesleg rajta kívül csakis párttársai kaptak helyet a küldöttségben, ezért az ÖVP arra is kíváncsi, ezt meg mi indokolta, miután így az a benyomás támadt, hogy pártrendezvényről van szó, nem pedig az alsóház első emberének programjáról.
Azt is tisztázni kívánják a konzervatívok, írja a lap, milyen új ismereteket hozott Rosenkranz számára a találkozó. A lap megjegyzi, hogy mind a Fidesz, mind az FPÖ a Patrióták-frakció tagja Strasbourgban. Egyébiránt pedig Orbán és Kickl Bécsben nyilatkozatot írt alá.
Neue Kronen Zeitung
A legnagyobb osztrák jobboldali bulvárlap szerint önmagában nem lenne tragédia, hogy Orbán Viktor felkereste a házelnököt Bécsben, hiszen egy szomszédos ország kormányfője, aki emellett jelenleg ellátja az EU soros vezetői tisztét is. Ám ahogy megszervezték a látogatást, az katasztrofális jelképet sugallt.
Rosenkranz ugyanis, akinek semlegesnek kellene lennie a hazai politikában és a frakciók közötti bizalmat kellene erősítenie, továbbá gondoskodnia kellene a tisztességes vitáról, pártpolitikai rendezvény céljára használta az intézményt. Száműzte az uniós lobogót, erre a hivatalos magyarázat az, hogy csupán kétoldalú egyeztetésről volt szó.
Képzeljék csak el: az EU elnöke megengedi, hogy kivigyék az aranycsillagos, kék zászlót. A házigazdának meg nem jut eszébe, hogy ez éktelen provokáció. Úgyhogy mostantól kezdve csak ne tiltakozzon, ha ismét Európa-ellenességgel vádolják. Mert ez az esemény pontosan az volt.
Annál is inkább, mivel a rendezvény végén Kickl kiadta Orbánnal a Bécsi nyilatkozatot, mintha ő lenne a kancellár, írja a lap.