Világ hvg.hu 2016. szeptember. 08. 20:51

Magyarországgal, Bayerrel és Hómannal példálózott az amerikai ENSZ-nagykövet

Keményen kritizálta Magyarországot az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete a világszervezet antiszemitizmussal foglalkozó fórumán. Samantha Power beszélt Hóman Bálintról és Bayer Zsoltról, akikben szerinte közös, hogy nem csak a zsidókat, de más kisebbségeket is támadtak.

Hosszan sorolta magyar idő szerint csütörtök hajnalban elmondott beszédében Samantha Power, világszerte milyen antiszemita cselekedetekről szóltak a hírek az elmúlt évben. Az ENSZ-nagykövet felidézett amerikai, argentin, egyiptomi és svéd esetet is, hangsúlyozva: „az antiszemitizmus nem csupán a zsidókra jelent veszélyt, hanem a pluralizmusra, a sokszínűségre, és az általunk nagyra tartott alapvető jogokra is”. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a történelem azt mutatja: amikor megélénkülnek a zsidók elleni támadások, előbb-utóbb más kisebbségeket is támadni kezdenek.

Power szerint ez nem csak egyes emberekre, hanem kormányokra is igaz, s az egyik példát éppen Magyarország szolgáltatja azzal, ahogyan a bevándorlókkal és a menekültekkel bánik.  

Az ENSZ-nagykövet emlékeztetett: Magyarországon szobrot akartak állítani Hóman Bálintnak, aki a harmincas években zsidóellenes törvények meghozatalát, a negyvenes években pedig a magyar zsidók deportálását szorgalmazta. Múlt hónapban „fertőzően antiszemita véleményszerzőnek”, Bayer Zsoltnak adtak állami kitüntetést. Power szerint amellett, hogy mindketten antiszemiták, más kisebbségek iránt is kifejezték gyűlöletüket.

 Power úgy látja, hogy az országban egyre terjed az antiszemitizmus, bizonyítja ezt a szélsőségesen nacionalista Jobbik felemelkedése is, amely a holokausztra „holokamuként” hivatkozik. S ha a növekvő antiszemitizmus nem lenne elég riasztó, az kéz a kézben jár az egyre erősödő idegengyűlölettel és a bigottság egyéb formáival – mondta az ENSZ-nagykövet, megemlítve: Orbán Viktor nyíltan beszélt arról, hogy Európát meg kell tartani keresztény területnek a menedékkérők távol tartásával. Azzal pedig az emberek félelmét gerjesztette a magyar miniszterelnök, hogy kijelentette, minden európai terrorista migráns.

Magyarország példájából azonban tanulni is lehet Power szerint, hiszen Hóman szobra – köszönhetően magyar és nemzetközi szervezeteknek, külföldi kormányoknak és vallási vezetőknek – sosem készült el. Ugyancsak pozitívnak tartja az ENSZ-nagykövet, hogy Bayer Zsolt kitüntetésére reagálva több mit százan – köztük az ország legelismertebb közgazdászai, történészei, politikusai, költői, filmesei és tudósai – visszaadták saját elismerésüket.

Hirdetés
hvg360 Gyükeri Mercédesz 2025. február. 17. 19:30

Ha Gordon Ramsay megszerette, nekünk is jó lesz? Az áldott és átkozott margarin

Nincs még egy olyan modern élelmiszer, amelyik kezdettől fogva ilyen erős érzelmeket váltott volna ki, mint a margarin. Tekintettek rá drága terméket kiváltó megmentőként, aztán a drága termék pusztítandó hamisítványaként. Egy időben méltatták azért, hogy egészséges, aztán az volt vele a baj, hogy nem, mostanában pedig mentes és fenntartható alternatívaként tálalják a gyártók. Most, hogy a margarin oldalán Gordon Ramsay-t állította versenybe egy cég, mi sem maradhattunk ki, és megnéztük: vajon tényleg össze lehet keverni a margarint a vajjal? És előállítható otthon, pálmaolaj és mindenféle adalékok nélkül?