Szingapúrból szállítottak két karibi manátuszt, vagyis lamantint a karib-tengeri Guadeloupe sziget partjaihoz a karib-tengeri populáció helyreállításáért indult programban.
A növényevő tengeri emlős a 20. század elején halt ki a Francia Antillák térségében. A szingapúri állatkertből érkezett lamantinpárhoz a következő öt évben 13 másik egyed, köztük 10 nőstény érkezik a világ állatkertjeiből, hogy benépesítsék a térséget.
A hétéves Kai és a hatéves Junior a szingapúri állatkertben született. Hétfőn indították őket útnak repülőn, hogy nagyjából húszezer kilométer megtétele után új otthonra találjanak egy 15 ezer hektáros védett öbölben Guadeloupe partjainál.
A Guadeloupei Nemzeti Park illetékesei csütörtökön elmondták, hogy a 34 órás út során az állatokat rendszeresen locsolták nyitott fedelű ládájukban. A hosszú utat már kiheverték, az első jelek biztatóak – közölte egyik gondozójuk.
A karibi manátuszok érkezése tízéves munka eredménye: a visszatelepítési programról 2007-ben kezdődtek tárgyalások. Az első állatoknak már 2014-ben meg kellett volna érkezniük Brazíliából, de a dél-amerikai ország kihátrált a programból. A program része volt az is, hogy a karibi szigetország lakóit meg kellett ismertetni az állatokkal. "Nem lehet visszatelepíteni egy fajt egy országba, ha az ott lakók nem akarják" – magyarázta az AFP francia hírügynökségnek Ray Ball, a program tanácsadója.
Guadeloupe Mexikóval, Guayanával és Kolumbiával tárgyal arról, hogy a következő hónapokban újabb egyedek érkezhessenek.
Maurice Anselme, a nemzeti park igazgatója közölte: céljuk az, hogy a lehető legszélesebb körből érkezzenek példányok, így elkerüljék a beltenyésztést, és egészséges populáció jöjjön létre.
A karibi manátusz az Egyesült Államok délkeleti részének vizein, a Karib-tenger szigetei környékén, valamint Dél-Amerika északi partjainál él. A Természetvédelmi Világszövetség vörös listája szerint sebezhető faj. Akár 4-5 méteresre is megnőhet, súlya elérheti az 500-700 kilogrammot.
Itt látható videó arról, hogyan készítették fel az útra Szingapúrban a lamantinokat.