Nagyon megnehezíti a venezuelai kormány a népszavazást, de egyelőre nem kopaszokkal.
Tibisay Lucena, a nemzeti választási tanács elnöke azt mondta: a szocialista kormányzat valószínűleg október közepén vagy végén kaphat lehetőséget arra, hogy összegyűjtse a referendum kiírásához második körben szükséges négymillió aláírást.
Ezt követően a választási tisztségviselőknek 29 nap áll rendelkezésre arra, hogy igazolják az aláírások hitelességét, és az ezt követő 90 napon belül írhatják ki a népszavazást.
A menetrend értelmében tehát Maduro leváltása 2017 januárja vagy februárja előtt valószínűleg nem történhetne meg, habár optimista számítások szerint egy kis esély még lehet egy decemberi referendumra.
Düledező rendszerbe csimpaszkodik az elnök
A mély gazdasági és politikai válságba süllyedt Venezuela politikai ellenzéke számára rendkívüli jelentőségű az időzítés. Ha 2017. január 10. előtt rendeznék meg a népszavazást, és az Maduro menesztését eredményezné, a törvények értelmében előrehozott elnökválasztásra kerülne sor, amelyen a jelenlegi állás szerint a szocialista ellenzék aratna győzelmet. Ha ugyanis később zajlana le a referendum hasonló eredménnyel, csupán annyi történne, hogy az alelnök venné át a venezuelai államfő székét egészen megbízatása 2019-es lejártáig.
Az ellenzék azzal vádolja a választási tanácsot, hogy a folyamat fékezésével a kormány érdekeit szolgálja. Henrique Capriles, az ellenzék vezetője arra szólította fel a venezuelai lakosságot, hogy szeptember elsején vonuljanak utcára és követeljék az aláírások gyűjtését lehetővé tevő, pontos dátum kiírását.
A venezuelai gazdaság az ország legfőbb bevételét jelentő kőolaj árának zuhanásával egy időben mélyrepülésbe kezdett. A súlyos élelmiszerhiánnyal küszködő latin-amerikai államban szinte mindennaposak a tüntetések és a fosztogatások.