Elődeihez hasonlóan Ferenc pápa is ellátogatott az egykori auschwitz-birkenaui náci koncentrációs tábor területére, látogatása csendben, imával telik.
Hosszú, csendes imában merült el Ferenc pápa péntek reggel az egykori auschwitzi náci német haláltáborban, miután a múzeum területére belépett a hírhedt Arbeit macht frei feliratú kapun keresztül.
A katolikus egyházfő az auschwitzi múzeumban kezdte el lengyelországi zarándoklatának harmadik napját, látogatása beszédek nélkül, csendes elmélkedéssel telik. A szentatya gyalog ment át a kapun, ahogy ezt elődei, II. János Pál pápa és XVI. Benedek is tették 1979-es, illetve 2006-os auschwitzi látogatásukkor.
Egy júniusi sajtóértekezletén Ferenc pápa elmondta: csendben szeretné tölteni auschwitzi látogatását: "Egyedül, belépni és imádkozni azért, hogy az Úr a sírás kegyelmében részesítsen." A látogatást a kommentátorok a szenvedés misztériumának megéléseként, valamint a II. János Pál által kezdeményezett, vallások közötti párbeszéd folytatásaként értelmezik.
A pápa ezután a vértannú halált halt lengyel szerzetes, Maximilan Kolbe halálcellájában imádkozott a tábor 11. számú barakkjában. Maximilan Kolbe éppen 75 éve, 1941. július 29-n önként jelentkezett, hogy egy családos fogolytársa helyett vállalja az éhhalált, amelyre a táborparancsnok ítélt tíz rabot egy fogolytársuk szökése miatt. Az utolsóként életben maradt ferencessel a hóhér egy fenolinjekció beadásával végzett.
Azután az egykori haláltábor területén az áldozatok emlékművénél imádkozott, és a csendes elmélkedést követően Michael Schudrich, Lengyelország főrabbija a Mélységből kiáltok hozzád, Uram kezdetű zsoltárt énekelte el héberül. Az ima után 25, a jeruzsálemi Jad Vasem Intézet által a Világ Igaza címmel kitüntetett személlyel találkozott, mindegyikkel kezet fogott. A birkenaui emlékműnél jelen volt a pápát az auschwitzi látogatása során kísérő Beata Szydlo lengyel kormányfő, valamint a haláltáborok több túlélője.