Szabad a szerelem Man szigetén: péntektől nemtől függetlenül bárki házasodhat bárkivel a felnőttek között, pontosabban már az egynemű párok házasságát is engedélyezi törvény. A jogszabályban a bejegyzett élettársi kapcsolat is szerepel, így akár ezt is választhatják a párok, legyen szó akár hetero-, akár homoszexuálisokról.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/3efbe793-e0e2-4c48-aa8c-f1e930a6985f.jpg)
Az Ír-tengeren fekvő Man sziget a Brit-szigetek földrajzi középpontja. Nagyjából egyenlő távolságra fekszik Írországtól, Skóciától és Angliától is. Nem része az Egyesült Királyságnak, viszont a brit koronafüggőségek közé tartozik. Az Európai Unió területének sem része, de vámterületének igen.
A szigeten 24 évvel ezelőtt szüntették be a homoszexualitás büntetését. Egy idei törvénynek köszönhetően pedig péntektől a melegházasságokat is engedélyezik. A jogszabályt áprilisban fogadta el a helyi parlament, de életbe lépéshez szükség volt a brit királynő jóváhagyására is – II. Erzsébet ezt múlt szerdán adta meg.
Allan Bell, a 85 ezer fős sziget vezető minisztere régóta harcolt már az azonos neműek házasságának legalizálásáért. A 69 éves politikus nyíltan vállalja homoszexualitását, 20 éve él együtt a barátjával. Nem tervezik, hogy rögtön összeházasodnak, reméli ugyanakkor, hogy péntektől sorban állnak majd a párok az illetékes hivatalnál – mondta a The Guardian munkatársának.
A sziget püspöke nem támogatta a melegházasságok legalizálását. A helyi parlament felső házának tagjaként ő képviselte az ellenoldalt ebben az ügyben.
A helyi melegközösség viszont üdvözölte, hogy most már ők is szabadon és törvényesen együtt élhetnek vagy akár házasodhatnak.
Örömét fejezte ki mások mellett Alan Shea, aki egy 1991-es nemzeti ünnepen óriási felháborodást keltett azzal, hogy egy koncentrációs tábor lakójának öltözött, így vont párhuzamot a szigeten uralkodó homofóbia és a náci korszakban tapasztalt meleggyűlölet között. Mindezt tette akkor, amikor elvileg még életfogytig tartó büntetést is kiszabhattak Man szigetén azokra, akiket melegszexen kaptak.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/7ffb4e11-8551-48d1-86c2-35fd349d0c55.jpg)
Ez az amatőr videó a leírás szerint a Man szigeti melegjogi aktivisták 1991-es fellépéséről szól. Alan Shea 374:37-től látható a felvételen a csíkos rabruhában.
Alan Shea és barátja, Stephen Moore négy éve élnek bejegyzett élettársi kapcsolatban, és úgy tervezik, hogy jövőre házasodnak össze. A férfi elhíresült csíkos rabruháját pedig egy ideje már az egyik helyi múzeumban őrzik.
A The Guardian tavaly októberi cikke itt olvasható arról, mivel érvelt a két oldal, amikor még csak tervezték a melegházasságok legalizálását.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)