2016. június. 29. 00:27 hvg.hu Utolsó frissítés: 2016. június. 29. 11:47 Világ

Cameron: Mindenképpen távoznak a britek az EU-ból

David Cameron nem lát lehetőséget arra, hogy a britek az unióban maradjanak – a brit miniszterelnök erről a brüsszeli EU-csúcs első napja után beszélt.

Nagy-Britannia elhagyja az Európai Uniót – oszlatott el minden ezzel kapcsolatos kétséget David Cameron brit miniszterelnök az uniós állam- és kormányfők brüsszeli csúcstalálkozóját követően. A politikus a huszonnyolcak közös vacsoráján ismertette a június 23-i brit népszavazás eredményét – ez volt az utolsó alkalom, hogy részt vett az EU-csúcson.

Cameron azt is világossá tette: nem lát arra lehetőséget, hogy a brit parlament megvétózza a referendum eredményét. „Demokrata vagyok” – ismételte el többször is, és emlékeztetett: annak idején a képviselők 6:1 arányban támogatták a brit uniós tagságról szóló népszavazás kiírását.

Arról nem beszélt, hogy a kilépést mikor kérelmezi majd utódja. François Hollande francia államfő azonban azt közölte: ez legkésőbb szeptember 9-én várható. Nem sokkal később újabb találkozó várható Pozsonyban, ahol a július elsejétől soros, szlovák elnökség koordinálásával tárgyalnak majd a Brexit feltételeiről. Cameron arról beszélt: a tagállamok többsége nem siettette. Ennek némileg ellentmond, hogy az elmúlt napokban több tagország, az Európai Parlament és az Európai Bizottság is arra szólította fel Londont, minél előbb kérelmezze az Egyesült Királyság kilépését a közösségből.

Donald Tusk, a tagállamokat tömörítő Tanács elnöke ugyanakkor arról beszélt kedd éjjel, hogy bár a felek mindegyikének érdeke a szigetország kiválási terveinek mielőbbi pontosítása, jogilag ez az egyetlen járható út, ami azt jelenti, hogy az uniónak szükség esetén türelmesnek kell lennie.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.