Negyedik alkalommal is ebolamentesnek nyilvánította az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Libériát, amelyet a nyugat-afrikai országok közül a legsúlyosabban érintett a járvány – jelentette be a libériai egészségügyi tárca csütörtökön.
A bejelentés értelmében 42 nap, vagyis a betegség maximális lappangási idejének kétszerese telt el az országban azóta, hogy az utolsó regisztrált betegnek másodjára is negatív lett az ebolatesztje.
Libéria először 2015 májusában jelentette be, hogy megszabadult az ebolától, de azóta háromszor is újra felütötte fejét a rendkívül fertőző vírus. Legutóbb olyan nő fertőződött meg, aki előzőleg a szomszédos Guineában járt. A nő két gyermeke is elkapta a betegséget – közölte az ENSZ szakosított szerve.
A WHO a járvány által szintén sújtott Sierra Leonét március 17-én, Guineát pedig június 1-jén nyilvánította ebolamentes övezetté.
Tolbert Nyenswah, a libériai ebolajárvánnyal foglalkozó csoport vezetője a Reuters-nek elmondta, hogy a hatóságok a járvány kitörése óta megsokszorozták a betegség megelőzését célzó erőfeszítéseket.
Libériát mostantól további 90 napig fokozott ellenőrzés alatt tartják, mivel a kórokozó még hónapokig elélhet a túlélők testnedveiben.
A WHO adatai szerint a 2013-ban kitört nyugat-afrikai ebolajárvány körülbelül 28 600 embert érintett, és több mint 11 300-an belehaltak a betegségbe.