Világ hvg.hu 2016. május. 26. 16:59

Két halálos áldozata van a kongói tüntetéseknek

Egy rendőrt megöltek a köveket dobáló tiltakozók, egy tüntetőt pedig agyonlőttek a biztonsági erők egy kormányellenes demonstráción Gomában.

Kongói Demokratikus Köztársaság egész területén tiltakozó megmozdulásokat tartottak csütörtökön, miután az ellenzéki pártok vezetői és civil szervezetek demonstrációra szólították fel a lakosságot Joseph Kabila elnök és kormánya ellen, amiatt, hogy május 11-én a legfelső bíróság úgy határozott, engedélyezi az elnök hivatalban maradását, ha nem tartják meg a novemberben esedékes választásokat.

Gomában a tüntetők gumiabroncsokat égettek és hatalmas kövekkel torlaszolták el az utcákat, míg a rendőrség könnygázt vetett be és a tömegbe lőtt. Thomas d'Acquin Mwiti helyi civil vezető azt mondta, a demonstrálók ádáz ellenállást tapasztaltak a rendőrség részéről, amely összecsapásokhoz és barikádok felállításához vezetett. Egy rendőrt halálosan megsebesítettek a köveket dobáló tüntetők, egy tüntetőt pedig a rendőrök lőttek le.

A fővárosban, Kinshasában is több ezren vonultak utcára, a biztonsági erők könnygázt vetettek be a tiltakozók ellen. Más városokban a helyi hatóságok betiltották a demonstrációkat.

Kabila napokkal azután került hatalomra, hogy az elnöki tisztséget betöltő apját 2001-ben agyonlőtték. Ezt követően 2006-ban és 2011-ben is erősen vitatott körülmények között nyerte meg a választásokat. Az alkotmány értelmében nem indulhatna harmadszorra is az államfői tisztségért a novemberben esedékes elnökválasztáson.

AFP / Junior Kannah
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.