Világ 2016. április. 29. 11:47

Újra tanítanák a Mein Kampfot Németországban

Újra tanítanák a bajor iskolákban Adolf Hitler Mein Kampfját. A baloldali ellenzéki pártok szerint a diákok így könnyebben megérthetnék Németország történelmét. A zsidószervezetek tiltakoznak, a tervezet már elkészült.

A bajor parlament ellenzéki pártjai szerint lehetővé kellene tenni, hogy az iskolákban tanítani lehessen Adolf Hitler Mein Kampf (Harcom) című művét, melyet 1925-ben adtak ki először – írja a Haaretz. A pártok nem ezt, hanem egy közel kétezer oldalas, magyarázatokkal ellátott kiadás használatát támogatják. A csütörtöki vitanapon a szociáldemokraták, a Zöldpárt és a független képviselők is támogatták az elképzelést. A kiadásban 3700 hozzáfűzés, magyarázat helyezi kontextusba Hitler náci propagandáját. A kommentárokkal ellátott Mein Kampfot januárban adták ki először. A szövetséges hatalmak által birtokolt szerzői jogokat a bajor minisztérium kapta meg, de 70 évig nem adták ki Hitler művét, a fellángoló antiszemitizmustól tartva.

amazon.com

 Az ellenzéki pártok szerint a Mein Kampf oktatása segítene a fiataloknak országuk történelmének megértésében és feldolgozásában. A bajor oktatási minisztérium egyik munkacsoportja már összeállított egy javaslatot, amely a könyv tantervbe integrálását segítené. Zsidó közösségek vezetői – köztük a Németországi Zsidók Központ Tanácsának volt elnöke – tiltakoztak a terv ellen a könyv gyűlöletkeltő tartalma miatt.

A januárban megjelent, kommentárokkal ellátott Mein Kampf vezeti a Der Spiegel eladási listáját. Több mint 55 ezer példány kelt el eddig belőle.

 

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.