Orbán Viktor megvétózta azt a javaslatot, hogy a menekülteket a török táborokból telepítsék Európába. Ezért is szakadt félbe a brüsszeli török-EU csúcstalálkozó. Nem Orbán volt az egyetlen, aki szembement a megállapodástervezettel, így a török javaslatokat nem sikerült elfogadtatni a tagállamokkal, az eleve nehéznek ígérkező találkozó kudarcba fulladt.
Megvétózta Orbán Viktor magyar miniszterelnök a török menekülttáborokból Európába történő direkt áttelepítési javaslatot, ez is oka volt annak, hogy megszakadt az uniós csúcstalálkozó, jelenleg külön egyeztetések folynak - közölték brüsszeli források hétfőn.
A Sky News a magyar kormányszóvivőre hivatkozva számol be ugyanerről az információról. És tényleg:
PM #Orban has vetoed EU-Turkey plan to relocate asylum seekers directly from Turkey
— Zoltan Kovacs (@zoltanspox) 2016. március 7.
Kovács Zoltán kijelentésére a BBC tudósítója úgy reagált, hogy "ez mindent megold. Magyarország barátságokat köt, és hatással van az emberekre."
Orbán már a csúcs előtt azt mondta, az Európai Unió külső határait le kell zárni, a migránsok közvetlen áthelyezéséről pedig szó sem lehet, Magyarország esetében legalábbis semmiképpen.
Egy EU-tisztségviselő úgy jellemezte a helyzetet, hogy az uniós tagállamok vezetői nem tudtak megállapodásra jutni a migrációs válság megoldását célzó török tervezetről, s a következő napokban tovább dolgoznak majd az ügy megoldásán - jelentette a Reuters hírügynökség hétfő este.
A fennakadás után a csúcsértekezlet éjszakába nyúlóan folytatódik: az EU-vezetők hétfő este Ahmet Davutoglu török miniszterelnökkel vacsoráznak. Preben Aamann, az Európai Tanács elnökének szóvivője korábban szintén azt közölte a Twitteren, hogy a csúcs félbeszakadt, a huszonnyolc tagállam vezetői rövid szünetet tartanak, és utána folytatják a tanácskozást.
Nemcsak Orbán emelt kifogást
Nem Orbán volt az egyetlen, aki szembement a megállapodással, Matteo Renzi olasz miniszterelnök például keményen bírálta a török kormány sajtószabadság elleni támadását, és kiejelentette, hogy csak akkor paktál le Törökországgal, ha a megállapodás erre a kérdésre is kitér. Más források is arról számoltak be, hogy több EU-tagország vezetője kifogást emelt a tervezet több pontja ellen.
Yannis Koutsomitis európai elemző szerint Franciaország, Ciprus és Magyarország is azok között volt, akik nemet mondtak az erőteljes török ambíciókat magába foglaló tervezetre.
Az európai uniós és török vezetők brüsszeli rendkívüli csúcstalálkozójáról a kiszivárgott megállapodástervezet értelmében az EU megduplázná a Törökországnak az Európába irányuló menekülthullám kezeléséhez nyújtott támogatás jelenleg hárommilliárd eurós összegét, emellett a tervezettnél korábban - legkésőbb júliusig - eltörölné a vízumkötelezettséget a török állampolgárokkal szemben. Ankara icserébe deiglenes jelleggel visszafogadná az országból illegálisan Görögországba érkező migránsok mindegyikét, ha azok nem kapnak az EU-ban menedékjogot, az EU-nak viszont minden visszafogadott szíriai állampolgár helyett be kellene fogadnia egy szíriai menekültet közvetlenül Törökországból. Az áttelepítések költségeit az EU fedezné.
A kiszivárgott tervezetből Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke annyit erősített meg, hogy Törökország további hárommilliárd eurót kért 2018 végéig az Európai Uniótól (EU) az országban tartózkodó szíriai menekültek ellátására.