Merénylet miatt marad el az ellen-V4-csúcs
Törökországban ültek volna össze a menekültek befogadását pártoló országok, de az ankarai merénylet miatt végül elmarad a csúcstalálkozó.
Elmarad a tizenegy uniós vezető és a török kormányfő közötti csütörtöki brüsszeli migrációs mini-csúcstalálkozó, miután Ahmet Davutoglu a szerdai ankarai merényletre való tekintettel lemondta részvételét az ülésen.
Ankarában merénylők egy piros lámpánál megálló, katonákat szállító buszokat vettek célba szerdán. A detonáció a parlamenttől, a kormányzati épületektől és a török hadsereg vezérkarának főhadiszállásától nem messze történt. A véres terrortámadás az eddigi információk szerint huszonnyolc halálos áldozatot követelt. A találkozó elmaradásáról szóló híreket az osztrák kormány és a német kancellár szóvivője is megerősítette.
Davutoglu eredetileg az uniós állam-, illetve kormányfőket tömörítő Európai Tanács csütörtökön kezdődő csúcstalálkozója előtt tárgyalt volna egyebek között Angela Merkel német és Werner Faymann osztrák kancellárral, valamint Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnökkel. Az egyeztetés legfőbb témája a Törökországban tartózkodó szíriai menekültek önkéntes befogadása lett volna. A törökországi találkozó a menekültek befogadása mellett érvelő országok felkészülését szolgálta volna az Európai Tanács ülése előtt éppúgy, ahogy Orbán Viktor és a Visegrádi Négyek egyesítették befogadásellenes álláspontjukat a hét elején.
Angela Merkel az előző héten azt mondta, hogy "országok egy csoportja" önkéntesen további menekültek befogadását vállalná, cserébe azért, hogy Törökország többet tegyen az illegális bevándorlás megfékezéséért. A sajtó által gyakran "a hajlandók koalíciójának" nevezett országok a német kancellár elmondása szerint akár többel is hozzájárulhatnak a török kormány erőfeszítéseihez, mint az EU és tagállamai által korábban felajánlott hárommilliárd euró.
Ankara tavaly november végén ígéretet tett arra, hogy erőfeszítéseket tesz az Európába irányuló illegális migráció megfékezésére, cserében az unió egyebek mellett vállalta, hogy hárommilliárd euróval támogatja a szíriai menekültek törökországi ellátását, felgyorsítja a vízumliberalizációs tárgyalásokat és az EU-tagjelölt Törökország integrációját.