Az Iszlám Állam és a szélsőséges An-Nuszra Front egységeit továbbra is egységes erővel támadják majd a felek, de tűzszünetet kötnének a nagyhatalmak a kormányerők és a mérsékelt ellenzéki fegyveresek között - utóbbiak bombázásval Oroszország egyelőre nem áll le.
Megállapodás született a szíriai ellenségeskedések leállításáról a müncheni nemzetközi biztonságpolitikai konferencián, az öt órán át tartó tárgyaláson mintegy tucatnyi ország képviselői vettek részt. A tűzszünetet a kormányerők és az úgynevezett mérsékelt ellenzék fegyveresei között egy héten belül, fokozatosan akarják elérni a nagyhatalmak. A tűzszünet nem vonatkozik az olyan terrorista csoportokra, mint az Iszlám Állam és az An-Nuszra Front – közölte John Kerry amerikai külügyminiszter röviddel csütörtök éjfél után. Oroszország egyelőre nem fejezi be a szélsőségesek ellen indított légi hadjáratát.
Azt követően jutottak megállapodásra a felek, hogy az orosz légirővel támogatott kormányerők körbezárták az ellenzéki központként működő Aleppó városát, ahonnan tízezrek menekültek el. A jelképes tűszünet következtében hosszú távon körülzárhatják az ellenzéki gócpontokat a kormányerők.
Az is a megállapodás részét képezi, hogy az ENSZ keretében célcsoportot alkotnak a humanitárius segélyek eljuttatására mindkét fél területére. A részleteket pénteken, Genfben dolgozzák ki azzal a céllal, hogy már ezen a héten elkezdődhessenek a szállítások közúton és a levegőből.
Kerry Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel és Staffan de Mistura ENSZ-megbízottal közösen tartott sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy a fegyvernyugvás csak akkor lehet tartós, ha a szíriai válság tárgyalásos megoldásában érdekelt összes fél együttműködik Oroszországgal. Az amerikai politikus elmagyarázta, hogy nem hivatalos tűzszünetről lenne szó, mert annak vannak bizonyos, a nemzetközi jogban lefektetett előírásai, míg az ellenségeskedés leállításának nincsenek. Bassár el-Aszad szíriai elnök távozásáról azt mondta, hogy azzal a tárgyalóasztalnál kell foglalkozni.
Lavrov a maga részéről azt emelte ki, hogy Oroszországnak és az Egyesült Államok vezette szíriai koalíciónak egyaránt szándékában áll együttműködnie katonai téren. Azt is hangsúlyozta, hogy a genfi béketárgyalásokat folytatni kell minden "ultimátum és előfeltétel nélkül". Az ellenségeskedések leállításának igazi próbája az lesz, hogy minden érintett fél tartja-e magát a megállapodáshoz – mondták.