Világ hvg.hu 2016. február. 02. 15:59

Pénzfeldobással döntöttek Clintonékról az előválasztáson

Az amerikai előválasztás első állomásán, Iowában legalább két helyen pénzfeldobással döntöttek a demokraták elnökjelöltjéről. Az egész államban az átlaghoz képest meglehetősen szokatlan megoldásai vannak az előválasztásnak, de a pénzfeldobás még ott is rendkívüli, hát még az, hogy mindegyik esetben egy jelöltnek kedvezett a szerencse.

Az amerikai elnökválasztás demokrata párti jelöltjei közül Hillary Clinton és Bernie Sanders egyaránt győztesnek tekintheti magát, ugyanis hasonló támogatottságot élveznek a hárommilliós Iowában. Az államban nem épp a többi államban szokványos módon tárgyalják meg a pártszimpatizánsok a választókerületekben a jelölteket, egy kauszkusz elnevezésű összejöveteleket tartanak, ahol akár az egész este folyamán győzködik egymást a polgárok, hogy melyik pártpolitikust támogassák. Gyakoriak a közös vacsorák, állófogadások is a közösségi terekben ebből az alkalomból.

Idén azonban nem minden választókörzetben hoztak gond nélkül a döntést. Hillary Clinton és Bernie Sanders nagyon hasonló támogatottsággal bír a demokraták körében, érdekes módon az idősebb Sanders a fiatalok körében népszerűbb, ugyanis jóval tájékozottabb az informatika és a technikai fejlődés terén, mint Clinton, aki viszont az első női elnök szeretne lenni.

Mindkét tábor nagy számban jelent meg a jelölőgyűléseken, Nyugat-Davenportban mindkét jelölt 81-81 szavazatot szerzett, így itt pénzfeldobással döntöttek a jelöltjükről, itt Clintonnak kedvezett a szerencse – számolt be az esetről a Sky News. Polk megyében Sanders és Clinton is 61 szavazatot szerzett, itt is Clintonnal kedvezett az éremfeldobás. Clinton esetében a "fej" volt a nyerő választás a gyűléseken.

Bár sokáig Clinton látszódott győztesnek a feldolgozottság korai szakaszában, Sanders fokozatosan dolgozta le hátrányát, így végül néhány tized százalékos előnye maradt Clintonnak Sandersszel szemben, vagyis tovább élesedett a verseny a demokraták között.

A republikánusok között kisebb meglepetésre a konzervatívabb szavazótábornak tartott Iowában a texasi szenátor Ted Cruz meg tudta előzni a botrányos rasszista és nőellenes kijelentéseiről elhíresült Donald Trumpot, aki a második helyével sem volt elégedetlen, és készül a következő körre New Hampshire-ben.

Akik számára ismeretlen a választási rendszer: az előválasztás során a pártokon belüli ellenfelek mérettetik meg magukat egy hosszú kampány során minden egyes tagállamban. Az első két állomás Iowa és New Hampshire, ahol az eredményeknek jelképes szerepe van, ugyanis az a jelölt, aki mindkét államban győzni tudott az előválasztáson, végül minden alkalommal pártja elnökjelöltje lehetett, ugyanis nagyban befolyásolja a közhangulatot az eredmény.

A későbbi elnökválasztás során már az elektori rendszer dönt. A demokrata és republikánus párt között nagyjából kiegyenlített a verseny, ami az utóbbi években Ohio államban és Floridában dőlt el, ugyanis ez a két állam jellemzően ingadozóbb és sok elektort adnak. Egy-egy választókerület szavazatai alapján felhatalmazza elektorát, hogy melyik jelöltet támogassa, azonban az államok eltérő mennyiségű elektort adnak, így egy-egy állam támogatásának megszerzése kulcsfontosságú az elnökségért vívott harcban, ezeket csatatér államoknak is nevezik.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.