Világ hvg.hu 2015. november. 09. 15:57

A WADA eltiltaná az orosz sportolókat

Éveken keresztül részt vettek a szisztematikus orosz doppingprogramokban a múlt héten eltiltott orosz atléták – állítja a WADA, amely szerint példátlan, hogy az orosz állam nem csak falazott a doppingoláshoz, hanem kifejezetten ösztönözte azt.

Terjedelmes jelentést tett közzé a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség, a WADA, amelyben azt állítják, hogy a legeredményesebb orosz atléták, köztük világversenyek győztesei és olimpiai bajnokok is éveken keresztül részesei voltak egy szisztematikus doppingprogramnak, és az ügyben több orosz sportvezető is érintett. A jelentésben, amelyről a New York Times számolt be, az orosz sportprogramokat teljesen átható doppingkultúráról írnak, és azt javasolják, hogy az orosz atléták részvételét függesszék fel a versenyeken.

A jelentés szerint a doppingolásban sportolók, edzők, sportorvosok érintettek, továbbá különféle orosz intézmények, beleértve az ország doppingellenes ügynökségét, valamint a 2014-es szocsi téli olimpián a doppingteszteket elvégző moszkvai laboratórium is. Azt írják, hogy ami példátlan a történetben, az az, hogy az orosz állam pénzt és felügyeletet is biztosított ezeknek az intézményeknek, amiből az következik a WADA szerint, hogy a szövetségi kormány nem egyszerűen cinkos volt ebben a játékban, hanem egy kifejezetten állam által szponzorált doppingrendszer. A WADA az Interpolhoz fordult az ügyben.

MTI / Balaton József

Az elmúlt években egyre több orosz atlétát kaptak doppingvétségen, és Oroszország ezzel minden más országot megelőz, a 2013-as 225 doppingvétség például a globális esetek 11,5 százalékát teszi ki; az orosz esetek ötöde pedig az atlétákhoz köthető – írja a WADA. (Törökország 188, Franciaország 108, India 95, Belgium 94, Olaszország 83 esettel szerepel a listán.)

A WADA háromtagú vizsgáló bizottsága az után alakult meg, hogy a német ARD televízió tavaly decemberben az orosz atléták szervezett doppingolásáról sugárzott dokumentumfilmet. A bizottság a több hónapos vizsgálódás után döntött úgy, hogy kéri az orosz szövetség eltiltását, illetve a moszkvai doppingellenes laboratórium akkreditációjának visszavonását, valamint – egyelőre meg nem nevezett – öt versenyzőre és öt edzőre örökös eltiltást javasol.

Nem sokkal azelőtt, hogy a WADA-jelentés kijött volna, az orosz doppinghatóság eltiltott öt atlétát, köztük a Chicago Marathonon ezüst- és bronzérmet szerzett Marija Konovalovát.

A múlt szerdán kiderült, a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség feljelentése nyomán korrupció és pénzmosás gyanújával nyomozást indítottak Franciaországban Lamine Diack, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) előző elnöke ellen, a gyanú szerint a 82 éves szenegáli sportvezető és jogi tanácsadója, valamint a doppingellenes osztály korábbi vezetője legalább 200 ezer eurót fogadott el az oroszoktól azért, hogy az ország atlétáinak doppingügyeit ne hozzák nyilvánosságra.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?