2015. október. 06. 21:37 MTI Utolsó frissítés: 2015. október. 06. 21:38 Világ

Lukasenkának nem kell orosz légitámaszpont

Fehéroroszországnak nincs szüksége orosz légitámaszpontra a területén, erről soha nem is folyt semmiféle tárgyalás – ezt közölte kedden Aljakszandr Lukasenka. A fehérorosz elnököt több hírügynökség is idézte az államfői hivatal sajtóirodájának közleménye alapján. Úgy fogalmazott, hogy "nincs szükségünk ma légibázisra... az országnak meghatározott fegyverekre van szüksége, nem légitámaszpontokra".

"Nagyszerű pilótáink vannak, katonai és polgári pilóták képzésére alkalmas jó iskolánk is van... Akkor miért kellene itt támaszpontot létesíteni? Miért kellene nekem ma más országokból idehozni repülőgépeket és pilótákat?" – mondta az elnök.

Ebben az ügyben senkivel sem folyt semmiféle tárgyalás. Az utóbbi időben maga is hallott olyan nyilatkozatokat a fehérorosz ellenzék részéről, miszerint orosz légitámaszpontot készülnek kialakítani az országban. "Én erről semmit sem tudok, márpedig én vagyok az az ember, aki ebben az ügyben dönteni hivatott" – mondta Lukasenka.

Vlagyimir Putyin orosz elnök szeptember 20-án utasította az orosz védelmi és a külügyminisztériumot, hogy tárgyaljanak a fehérorosz partnerhivatalokkal, és kössenek velük megállapodást egy légitámaszpont létesítéséről. Oroszországnak egyébként van már radar- és haditengerészeti kommunikációs létesítménye Fehéroroszországban, de ez volna az első támaszpont. Fehéroroszország azért alkalmas hely ilyen bázisnak Oroszország számára, mert szomszédos Ukrajnával és három európai uniós és NATO-tagországgal, Litvániával, Lettországgal és Lengyelországgal.

Fehéroroszország eddig elzárkózott ettől a tervtől, de nincs könnyű helyzetben, mert a volt szovjetköztársaság jelentősen függ Oroszországtól az energiaellátás és a pénzügyi hitelek terén. Minszk ugyanakkor javítani akarja viszonyát a Nyugattal, Lukasenka ráadásul igyekszik semleges maradni az ukrajnai konfliktusban.



Hirdetés
Gazdaság Tiszai Balázs 2024. december. 04. 17:30

Dél-Korea elmúlt 24 órája: amikor annyira utál mindenki, hogy csak az önpuccs tűnik megoldásnak, de még az se sikerül

Jun Szuk Jeol elnök a hadiállapot kihirdetésével majd visszavonásával néhány óra leforgása alatt szilánkjaira zúzta szét azt a képet, ami a nyugati világ lakosainak többségében élt Dél-Koreáról, miközben saját népe elé véres és traumatikus képeket rángatott elő a kollektív emlékezetből. A villámgyorsan hamvába hullt önpuccsból akár halálos ítélet is születhet, a dél-koreai kormány bukása már csak formaságnak tűnik.