Tálib vezető: Addig nem lesz béke, amíg a külföldi erők el nem mennek innen
A tálibok hisznek abban, hogy az afgán politikai erők közötti belső párbeszéd útján megoldást találhatnak "az afgánok problémáira", ehhez azonban elkerülhetetlen az, hogy a külföldi "megszálló" erők elhagyják az országot.
A külföldi fegyveres erők kivonulása nélkül nem lehet béke Afganisztánban – mondta Manszúr molla, a tálibok júliusban megválasztott új vezetője a szélsőséges mozgalom honlapján közzétett keddi üzenetében. A tálibok hisznek abban, hogy az afgán politikai erők közötti belső párbeszéd útján megoldást találhatnak "az afgánok problémáira" – hangoztatta a mozgalom vezetője. Ehhez azonban elkerülhetetlen az, hogy a külföldi "megszálló" erők elhagyják az országot.
Manszúr molla az Eltökélt Támogatás fedőnevű misszióra utalt, amelynek keretében húsz ország mintegy 13 ezer katonája – köztük 10 ezer amerikai – képzi ki és látja el tanácsokkal az afgán biztonsági erőket. A NATO vezette nemzetközi biztonsági erők (ISAF) harci küldetése Afganisztánban 2014 végével ért véget.
Manszúr szerint ha a kabuli kormány be akarja fejezni a háborút, fel kell mondania ezekkel az országokkal az összes katonai és biztonsági egyezményt. A külföldi egységek távozása mindig is a szélsőséges mozgalom egyik alapvető követelése volt az afgán kormánnyal szemben.
Miután az iszlamista lázadók megerősítették korábbi vezetőjük, Omár molla halálhírét, Manszúr mollát választotta meg egy tálib vezetői tanács a szélsőséges szunnita mozgalom élére. Értesülések szerint ezzel a döntéssel nem értett egyet minden tálib vezető, s ezért hatalmi harcok törtek ki a terrorcsoporton belül. Manszúr molla ezt "alaptalan híreszteléseknek" nevezte üzenetében.
Attól függetlenül, hogy feltételezések szerint az új vezér megválasztásával viszály keletkezett a tálibok között, a kormányerők elleni támadások nem hagytak alább.
Manszúr molla üzenetét a muzulmán áldozati ünnep (íd al-Adha) alkalmából tették közzé.