Míg az év elején főleg a koszovóiak, addig a vizsgált időszak után, augusztusban már jellemzően afgánok, szíriaiak és irakiak jelezték igényüket.
A januártól júliusig tartó időszakban több mint háromszorosára nőtt az Ausztriában benyújtott menedékkérelmek száma az előző év ugyanezen időszakához képest – jelentette szerdán az osztrák közszolgálati televízió (ORF). Az osztrák bevándorlási hivatal (BFA) adatai szerint 2015 első fél évében 37 ezer kérelmet nyújtottak be, míg 2014 első hat hónapjában 11 ezret.
Idén januárban több mint négyezer, márciusban alig háromezer, míg augusztusban már több mint nyolc és fél ezer kérelmet adtak be, várhatóan még nőni fog a kérelmek száma. Ezzel szemben 2014 januárjában 1500, tavaly júliusban pedig 2200 kérelmet adtak be Ausztriában.
Míg az év elején főleg a koszovóiak, addig a vizsgált időszak után, augusztusban már jellemzően afgánok, szíriaiak és irakiak jelezték igényüket. Az ORF beszámolója szerint a Koszovóból érkezők számának csökkenése annak köszönhető, hogy az osztrák kormány az év elején tájékoztató kampányba kezdett a balkáni országban, hogy mérsékelje a menekültáradatot.
Az elmúlt hétvégén csaknem húszezer migráns érkezett Magyarországról Ausztriába azért, hogy Nyugat-Európa felé utazzon tovább, a legtöbben Ausztriában le sem szálltak a vonatról, hanem rögtön folytatták útjukat Németország felé. A belügyminisztérium tájékoztatása szerint péntek óta 731-en nyújtottak be menedékkérelmet, naponta átlagosan 183 érkezett be.
Az osztrák közszolgálati televízió (ORF) beszámolója szerint Ausztria azért nem kedvelt célország a menedékkérők körében, mert nagyon hosszú ideg tart a menekülteljárás. A bevándorlási hivatal képviselőjének tájékoztatása ugyan az elmúlt öt hónapban megháromszorozódott a benyújtott kérelmek száma, azonban az igényeket feldolgozó személyzet létszáma nem nőtt. Az eljárás néhány hónapig is eltarthat, azonban a hatóságok azt sem zárták ki, hogy akár egy évig is elhúzódhat.
Kilian Kleinschmidt, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) különmegbízottja szerint a menekültek azért sem szívesen maradnak Ausztriában, mivel az utóbbi hónapokban a traiskircheni menekülttáborban uralkodó szörnyű állapotokról készült képek bejárták a világsajtót.
Az osztrák bevándorlási hivatal adatai szerint 2015 januárjától júniusig csaknem 17 500 menekültkérelmet bíráltak el, ezek 34 százalékát hagyták jóvá. 2015 első fél évében a dublini rendelet értelmében több mint négyezer embert utasítottak ki Ausztriából, közülük 2400-an önként elhagyták az országot.
Az osztrák belügyminisztérium számításai szerint idén csaknem hetvenezer kérelmet fognak benyújtani Ausztriában. 2014-ben 28 ezer, 2013-ban 17 ezer kérelem érkezett be az osztrák hatóságokhoz.