Törökországból tengeren Görögországba igyekvő bevándorlók számoltak be arról, hogy rájuk támadtak és meg akarták akadályozni, hogy Európába jussanak, ki is akarták fosztani őket. Az Égei-tenger keleti részén fekvő Leszbosz sziget térségéből különösen sok ilyen esetről érkeznek jelentések.
Számos, Törökországból tengeren Görögországba igyekvő bevándorló számolt be arról, hogy fegyveresek támadtak rájuk, megpróbálták megakadályozni őket, hogy Európába jussanak, és többször ki is fosztották őket – írta egybehangzó forrásokra hivatkozva pénteken az AFP francia hírügynökség.
Egy nevének elhallgatását kérő nemzetközi civil szervezet vizsgálatot indított. A szervezet gyanúja szerint vagy "maffiacsoportok", vagy "a görög határőrség különleges kommandói" támadnak a migránsokra. Ez utóbbira állítólag volt példa régebben, bár a görögök állítják, hogy ezzel a gyakorlattal már felhagytak.
Az Égei-tenger keleti részén fekvő Leszbosz sziget térségéből különösen sok ilyen esetről érkeznek jelentések, a támadások során gyakran elrabolják a migránsok pénzét és a járműveik motorját.
Nawal Soufi olasz aktivista, aki a tengeren utazó szíriai menekültek számos segélyhívását fogadta, elmondta, hogy az elmúlt hónapokban mintegy húsz hajóra támadtak rá.
"A migránsok kommandókat emlegetnek, egyesek a Frontexről (az Európai Unió határőrizeti szervéről) beszélnek, mások a török vagy görög parti őrségről, ismét mások milicistákról vagy kalózokról" – mondta el az aktivista újságíróknak.
Egy szíriai nő az aktivistának elmondta, hogy egy hadihajó állította meg a járművüket, amelyen negyvenketten utaztak, közöttük több gyermek. A maszkos, M16-os gépkarabéllyal felfegyverzett, általa nem ismert nyelven beszélő férfiak mindenkit megmotoztak, széttépték a ruhájukat, elvették a pénzüket és a tengerbe öntötték a táskájuk tartalmát. Végül kiszerelték a motort, és magukra hagyták a menekülteket. A csoportnak a török parti őrség sietett a segítségére.
Efi Lacudi, egy leszboszi civil szervezet aktivistája szerint valószínűleg elrettentő intézkedésekről van szó, amilyeneket Görögország a múltban már alkalmazott.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága szerint az év eleje óta 109 ezer migráns érkezett Görögországba, főként az Égei-tenger keleti részén fekvő szigetek érintésével.